- Być świętym, to znaczy naśladować Boga i sławić Jego imię w dziełach, których dokonujemy w naszym życiu. Na tej drodze świętości Jezus Chrystus stanowi punkt odniesienia i wzorzec do naśladowania - napisał abp Sławoj Leszek Głódź do wiernych którzy spotkali się w niedzielę przy Gdyńskich Krzyżach, by w Dniu Papieskim uczcić św. Jana Pawła II.
Pod Gdyńskimi Krzyżami, na placu nieopodal siedziby Urzędu Miasta Gdyni, zgromadzili się w niedzielne popołudnie wierni archidiecezji gdańskiej, aby różańcem uczcić obchody tegorocznego XIV Dnia Papieskiego. Modlitwie przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. Na wstępie uroczystości przeczytał on list skierowany do wiernych przez przebywającego w szpitalu metropolitę. - Naśladowanie świętości Boga nie jest niczym innym, niż przedłużaniem w historii Jego miłości, szczególnie względem ubogich, chorych i potrzebujących - napisał do zgromadzonych metropolita.
W uroczystej procesji wierni wyruszyli następnie ulicą Świętojańską w stronę gdyńskiej kolegiaty NMP. Procesję rozpoczynała Orkiestra Marynarki Wojennej oraz Kompania Reprezentacyjna. Za nią szli przedstawiciele szkoły katolickiej, którzy nieśli ogromną ikonę św. Rodziny oraz delegacje niosące figurę Matki Bożej Fatimskiej i relikwie św. Jana Pawła II. Rozważania różańcowe oparte na tekstach zaczerpniętych z nauczania świętego papieża odczytywali gdyńscy aktorzy.
Uczestnicy uroczystości modlili się w intencji świętości polskich rodzin oraz obradujących na Nadzwyczajnym Synodzie Biskupów, poświęconym sprawom rodziny, który odbywa się w Rzymie.
- Jezu, Maryjo i Józefie. W Was kontemplujemy blask prawdziwej miłości. Do Was zwracamy się z ufnością. Św. Rodzino z Nazaretu, uczyń nasze rodziny środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy, autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi kościołami domowymi. Niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza przemocy, zamknięcia i podziałów. Ktokolwiek został zraniony, albo zgorszony, niech zazna pocieszenia i uleczenia - modlił się u wejścia do kolegiaty bp Szlachetka.
- Jesteśmy szczególnie zaproszeni na drogi świętości. Podejmujemy to wezwanie będąc świadomi zagrożeń, jakie stawia przed nami współczesny świat - mówili przedstawiciele katolickich rodzin.
Podczas uroczystości głos zabrał także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To dzień, w którym wracamy swoimi myślami do wielu wydarzeń związanych z naszym wspólnym doświadczeniem przeżywania dziedzictwa Jana Pawła II. Dziś przywołujemy to wielkie spotkanie papieża Polaka z mieszkańcami Gdyni i całego Pomorza z 11.06.1987 roku, które odbyło się tu nieopodal, na Skwerze Kościuszki. To właśnie tu padły jakże ważkie, wielkie słowa: egzegeza pojęcia „solidarność”. Jakże bardzo dodały nam wówczas sił, jakże były ważne w naszej drodze ku odzyskaniu wolności - mówił prezydent. - Dziś wracamy pamięcią do Jego nauczania, ale chcemy także w sposób trwały uczcić i wyrazić wdzięczność za dar pontyfikatu Jana Pawła II. Ta wdzięczność to nie tylko pomniki. To także dar szczególny w postaci hospicjum dla dzieci im. św. Wawrzyńca. To hospicjum jest naszą wspólną wolą wyrażenia wdzięczności Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat, za to wielkie dzieło, które - mam nadzieję - pozostanie na zawsze w naszych sercach i pamięci i będzie jak busola wyznaczać kierunek i drogę, którą każdy z nas podąża w swoim życiu - podkreślał.
- Dziękujemy za pontyfikat Jana Pawła II. Także za jego przesłanie Ewangelii, jakie nam przekazał - mówił bp Szlachetka. - Przypominam sobie słowo, którego słuchałem jeszcze jako kleryk na Jasnej Górze, że chrześcijanin to człowiek sumienia, który potrafi nazywać dobro i zło po imieniu - wtrącił osobisty wątek hierarcha. - Jan Paweł II uczył nas obrazu Boga, który nosimy w sobie, który trzeba kształtować i nieustannie rozwijać. Że świętość to czyn i łaska - dodał. Biskup podziękował także wszystkim, którzy poprzez składane ofiary przyczynili się do wsparcia Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Na zakończenie zgromadzeni złożyli kwiaty pod stojącym na placu kolegiaty pomnikiem Jana Pawła II.