Nowy numer 43/2020 Archiwum

Męczennik "Solidarności"

- Chcieliśmy dać mocny sygnał, że Gdańsk pamięta. W związku z tym, że jest to okrągła rocznica, nie wyobrażałem sobie, żeby mogło być inaczej - mówi Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego biura Edukacji Publicznej gdańskiego IPN.

Otwarciem wystawy fotografii Jerzego Szóstki zatytułowanej ʺNasz duszpasterz i myʺ rozpoczną się 18 października w gdańskim kościele św. Brygidy obchody 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W programie uroczystości organizowanej przez gdański oddział IPN, Region Gdański NSZZ ʺSolidarnośćʺ oraz Katolickie Stowarzyszenie ʺCivitas Christianaʺ znajdzie się ponadto złożenie kwiatów pod znajdującym się w bazylice pomnikiem błogosławionego kapelana robotników, wykład ks. dr. Jarosława Wąsowicza pt. ʺGdańskie ślady księdza Jerzegoʺ oraz uroczysta Eucharystia. Spotkanie odbywa się w ramach działalności trójmiejskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego ʺGrota".

- Chcemy uczcić kolejną rocznicę śmierci ks. Jerzego. Potrzeba, abyśmy i dzisiaj wskazówki, które przekazywał, wprowadzali w nasze życie codzienne. Mimo upływu czasu jego słowa są wciąż aktualne - mówi ks. Krzysztof Ławrukajtis. - Bazylika św. Brygidy w czasach komunistycznych stanowiła miejsce wolności. Do dziś nie straciła tego wymiaru. Cały czas promieniuje łaską, którą Pan Bóg okazał naszemu miastu i krajowi - dodaje. - Chcemy, by w tym miejscu, gdzie niejednokrotnie modlił się ks. Jerzy, uczcić jego osobę, ale przede wszystkim prosić o jego orędownictwo, zwłaszcza w sprawach naszej ojczyzny - podkreśla ks. Krzysztof.

Program uroczystości 

(Kościół św. Brygidy w Gdańsku, ul Profesorska 17, sobota, 18.10.2014)

● 16.30 – otwarcie wystawy fotografii Jerzego Szóstki "Nasz duszpasterz i my"; 

● złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki; 

● 17.00 – wykład ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB pt. "Gdańskie ślady księdza Jerzego"; 

● 18.30 – uroczysta Msza św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama