W Auli im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w sobotę 18 października odbyło się X Spotkanie z etyką lekarską na temat „Aspekty kliniczne i etyczne aborcji”.
Spotkania rozpoczęły się Mszą świętą w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku-Wrzeszczu.
Dwa razy do roku organizatorzy spotkań mierzą się z inną dziedziną medycyny. - Naszym celem jest promowanie etyki lekarskiej wśród lekarzy i młodych adeptów sztuki medycznej - mówiła prof. dr hab. n. med. Grażyna Świątecka, kardiolog i internista, główna organizatorka spotkań. - Etyki lekarskiej o korzeniach chrześcijańskich - zaznaczyła.
Tematem spotkania były kliniczne i etyczne aspekty aborcji. W pierwszej części sesji podjęto takie zagadnienia, jak: Problem aborcji w kontekście sporu o koncepcję i etyczny wymiar medycyny; Eugeniczne źródła współczesnej genetyki; Nasze życie z dziećmi niepełnosprawnymi.
Druga część poświęcona została: Aspektom klinicznym aborcji - głos klinicysty; Związek nastroju z występowaniem zespołu postaborcyjnego - głos psychologa; Aspekty aborcji - głos lekarza praktyka. Po każdej części miała miejsce dyskusja.
Niezależnie od czasu I okoliczności chrześcijanie nigdy, nie wykonywali zabiegów przerwania ciąży. Często za trwanie przy swych wartościach ponosili konsekwencje, łącznie ze śmiercią.
- Dziś w pewnym sensie sytuacja nie zmieniła się - twierdzi dr n. med. Piotr Mielcarek. - Wprawdzie nie musimy oddawać życia za poglądy, ale spotykamy się z utratą stanowiska pracy (niedawny przypadek prof. dr hab. n. med. B. Chazana), niemożnością prowadzenia działalności naukowej w ramach systemu, odsunięciem od kontraktów zawodowych. Wprawdzie oficjalnie system zmienił się, jednak w praktyce niemożliwe jest działanie ośrodków, w których lekarze funkcjonowaliby zgodnie z nauką etyczną Kościoła i mogliby wychowywać innych lekarzy w podobnym duchu. To zobowiązuje nas do twardego trwania przy wyznawanych przez siebie wartościach i praktykowanie medycyny zgodnie z najlepszymi zasadami.
Organizatorami cyklu konferencji były Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Oddział Pomorski; Towarzystwo Internistów Polskich, Oddział Gdański; Polskie Towarzystwo Lekarskie, Oddział Gdański; Komisja Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.