- Podczas pogrzebu ks. Jerzego, w żałobnym kondukcie można było dostrzec sztandar z napisem ʺGdańsk nie zapomniʺ. Nasze dzisiejsze spotkanie jest wypełnieniem tego zobowiązania Gdańszczan - mówił podczas konferencji dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej gdańskiego IPN.
Mieszkańcy miasta, pamiętający wizyty ks. Jerzego w Gdańsku spotkali się w kościele św. Brygidy na konferencji upamiętniającej 30. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Wśród zgromadzonych oprócz opozycjonistów czasów PRL oraz działaczy związkowych, znaleźli się także: europarlamentarzystka Anna Fotyga i Marian Krzaklewski, były przewodniczący ʺSolidarnościʺ.
- Kiedy ks. Jerzy Popiełuszko zgodził się odprawić Mszę św. dla strajkujących robotników Huty Warszawa, nie wiedział pewnie, że w perspektywie jest to zgoda na męczeńską śmierć - mówił na początku uroczystości Krzysztof Dośla, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Konferencję rozpoczęło otwarcie wystawy fotograficznej Jerzego Szóstki. - Wystawa ʺNasz duszpasterz i myʺ to zapis czteroletniej prawie przyjaźni pana Jerzego z bł. ks. Jerzym Popiełuszką - podkreślał dr Nawrocki. Podczas wystawy można było obejrzeć nie tylko zdjęcia przedstawiające legendarnego kapelana robotników, ale także zapis nabożeństw i czuwań organizowanych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w okresie poprzedzającym wiadomość o śmierci kapłana. - Wystawa dokumentuje także mozolną walkę o pamięć o tym wielkim Polaku oraz walkę o dziedzictwo wartości, które głosił, a które ważne są również i dziś. To wartości uniwersalne: prawdy i męstwa - mówił przedstawiciel IPN.
W programie spotkania znalazły się także: złożenie kwiatów pod pomnikiem kapelana ʺSolidarnościʺ, wykład ks. dr. Jarosława Wąsowicza omawiający gdańskie ślady ks. Jerzego, wręczenie nagród laureatom konkursu zorganizowanego w pomorskich szkołach oraz Msza św. w intencji ojczyzny.
Imprezę zorganizowały: gdański oddział IPN, NSZZ ʺSolidarnośćʺ i stowarzyszenie „Civitas Christiana”.