Nowy numer 39/2020 Archiwum

Ksiądz na medal

Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, długoletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, autor wielu książek i artykułów dotyczących historii, architektury i dziejów gdańskich kościołów, otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska.

Uroczyste spotkanie z księdzem infułatem zorganizowane w cyklu "Zasłużeni w Historii Miasta Gdańska" odbyło się we wtorek 21 października w Dworze Artusa.

- Ksiądz Bogdanowicz to niezwykła, interesująca i aktywna osobowość, wielce zasłużony Polak i gdańszczanin - podkreśla Michał Piotrowski z Biura Prasowego Miasta Gdańska. - Bazylika Mariacka w Gdańsku w czasach PRL, gdy od 1979 roku jej proboszczem został właśnie ks. Stanisław, była oparciem dla prześladowanych ludzi "Solidarności". Tu odbywały się Msze patriotyczne 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły rzesze wiernych - dodaje.

- Przez 35 lat, wykonując posługę kapłańską jako proboszcz Bazyliki Mariackiej, z uporem i odwagą ks. Bogdanowicz przywracał dawny blask świątyni, jednocześnie ubiegając się o zwrot rozproszonych po II wojnie światowej dzieł sztuki. Dzięki jego staraniom, które kontynuuje, do wnętrza bazyliki powróciła znaczna część średniowiecznych zabytków ruchomych, po wojnie przejęta przez placówki muzealne Polski i Niemiec - opowiadali o bohaterze spotkania i jego dokonaniach Anna Korzeniowska, konserwator dzieł sztuki w Bazylice Mariackiej w Gdańsku i Tomasz Korzeniowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddziału w Gdańsku.

Ks. inf. Stanisław Bogdanowicz jest trzecim w historii gdańskiej świątyni proboszczem najdłużej wykonującym w niej posługę kapłańską (1979–2014). Dłużej funkcję proboszcza pełnili tylko: Andrzej Slommow przez 40 lat (1398–1438) i Stanisław Alojzy Rossołkiewicz przez 37 lat (1818–1855).

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama