Wyjątkowość Sopotu objawia się nie tylko w ludzkich historiach, ale także niespotykanej nigdzie indziej architekturze. Szczególną uwagę przykuwają nadmorskie wille...
Dzieje zabytkowych sopockich rezydencji, jak również losy kilku pokoleń domowników, możemy poznać dzięki najnowszej wystawie przygotowanej przez Muzeum Sopotu. Na ekspozycji zaprezentowane zostały archiwalne projekty willi, informacje o ich architektach, budowniczych i mieszkańcach, dawne zdjęcia rezydencji oraz ich wnętrz, a także współczesne fotografie domów.
- Pod koniec XIX w. kurort stawał się coraz bardziej modny i popularny. Dlatego wielu zamożnych właścicieli firm, handlowców, bankierów i arystokratów wybierało Sopot, jako miejsce swojego stałego pobytu. Najwybitniejszą z tych postaci był sam arcyksiążę pruski Fryderyk Wilhelm, który uwielbiał spędzać czas nad morzem - informuje Justyna Gibbs, współautorka wystawy.
Budynki projektowane przez najlepszych architektów były reprezentacyjne i odzwierciedlały upodobania właścicieli. - Przy niemal każdej willi znajdował się ogród, oranżeria, szklarnia, wieża ciśnień, a niektóre zostały nawet wyposażone w windy - wylicza J. Gibbs.
Do dziś w mieście zachowało się ok. 200 zabytkowych willi. Tylko jeden z budynków - rezydencja zbudowana w latach 20. XX wieku dla rodziny malarza Mariana Mokwy - do dziś pozostaje w rękach tej samej rodziny. Wśród prezentowanych na wystawie willi kilka już nie istnieje. Tak jak rezydencja Alberta Kafemana, gdańskiego wydawcy, zlokalizowana przy ul. Obrońców Westerplatte, która stała w Sopocie jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku czy posiadłość przedsiębiorcy Johannesa Icka, znajdująca się dawniej przy ul. Dębowej (została rozebrana jeszcze przed II wojną światową).
Ekspozycji towarzyszy także wystawa plenerowa, na potrzeby której przygotowana została specjalna mapka. Każdy może podążyć szlakiem 12 wybranych willi, przeczytać o ich niezwykłej historii i poznać sopocian, którzy w nich zamieszkiwali.
Wystawa "Architektura willi i rezydencji sopockich. Projektanci, inwestorzy i użytkownicy w latach 1870-1945" w Muzeum Sopotu potrwa do 7 grudnia.
Więcej na temat inicjatyw Muzeum Sopotu w 44. numerze "Gościa Niedzielnego".