GN 47/2020 Archiwum

Zaduszki partyzanckie

- W dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Chcielibyśmy pamiętać także o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za ojczyznę - mówi Anna Kołakowska, prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Gdańsku.

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku 1 listopada o 18.00 rozpoczną się Zaduszki partyzanckie. Znicze zapłoną m.in. w symbolicznych miejscach pochówku Danuty Siedzikówny "Inki" i ppor. Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Zaduszkom towarzyszyć będzie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego".

Ekspozycja ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych dotąd miejscach żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Na dwóch pierwszych planszach zostanie zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych. Pozwoli to wszystkim zwiedzającym zapoznać się ze specyfiką pracy archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie.

Organizatorem Zaduszek partyzanckich jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Gdańsku. Wystawę na Cmentarzu Garnizonowym można zwiedzać do 5 listopada 2014 r.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama