Biało-czerwone święto

We wtorek 11 listopada w Święto Niepodległości w Gdańsku odbędzie się dwunasta z kolei Parada Niepodległości.

W tym roku organizatorzy nawiązują do konkretnych dwóch rocznic – 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Znakiem przewodnim tegorocznego przemarszu będą biało-czerwone opaski na ramię, na wzór tych, które nosili uczestnicy Powstania Warszawskiego, a później podczas strajków w stoczniach w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Trasa przebiega ulicami: początek o godz. 10.00 na Podwalu Staromiejskim, potem ulicami Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską pod Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.  O godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za ojczyznę.

Wcześniej, już o godz. 9.00, zbierać się będą poszczególne grupy zorganizowane, będzie też możliwość przećwiczenia śpiewów patriotycznych.

Organizatorzy parady, Stowarzyszenie SUM z Gdańska, zaprasza wszystkich chętnych do czynnego udziału w niej. Zachęca do przebrania się w stroje historyczne lub choćby w drobne elementy wplecione w ubrania w barwach narodowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..