Nowy numer 23/2023 Archiwum

Wojciech Szczurek ponownie prezydentem Gdyni

51-letni Wojciech Szczurek w pierwszej turze został wybrany na prezydenta Gdyni uzyskując 79,01 proc. głosów. Na drugim miejscu z wynikiem 12,13 proc. uplasował się kandydat PiS 33-letni Marcin Horała. Szczurek będzie rządził Gdynią już piątą kadencję.

Na najwyższy urząd w Gdyni ubiegały się jeszcze dwie osoby: 56-letni Andrzej Różański (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz 32-letni Artur Dziambor (Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke). Pierwszy z nich dostał 5,27 proc. głosów, drugi - 3,57 proc.

Jak podał w poniedziałek PAP zastępca przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdyni Tadeusz Ochman, frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 45,3 proc.

Szczurek, który z wykształcenia jest doktorem nauk prawnych, rządzi Gdynią nieprzerwanie od 1998 roku. W wyborach zdobywa rekordowo wysokie poparcie mieszkańców.

Pierwsze wybory bezpośrednie na prezydenta Gdyni, w 2002 r., wygrał uzyskując poparcie ponad 77 proc. Cztery lata później zagłosowało na niego prawie 86 proc. gdynian, a najlepszy wynik - ponad 87 proc. głosów, zdobył w wyborach przed czterema laty. (PAP)

rop/ aks/ par/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast