Chętnym do wzięcia udziału w promującej rodziny wielodzietne akcji Caritas na składanie prac pozostały zaledwie cztery dni.
ʺRodzinna opowieść wigilijnaʺ to konkurs przeznaczony dla rodzin wielodzietnych z minimum pięciorgiem dzieci, zamieszkałych na terenie gdańskiej archidiecezji. Aby wziąć w nim udział należy stworzyć prace pisemne w dowolnej formie literackiej (opowiadanie, kartka z pamiętnika, wspomnienie, wiersz, poemat itp.) przywołujące wyjątkowe przeżycia świąteczne, jakich doświadczyła rodzina.
- Chodzi o wyłonienie jakiegoś wydarzenia z historii rodzinnej, jakiejś wigilii, w której zadziało się coś szczególnego, coś co wszyscy pamiętają, coś co otworzyło oczy na wyjątkowe zdarzenia i samą rodzinę - mówi o akcji ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. - Wyobrażam sobie, że praca może opisywać jakieś przełamanie zatwardziałości i zamknięcia się na siebie. Coś, co spowodowało otwarcie człowieka wówczas, gdy może otoczony był już bardzo grubą skorupą obojętności, lub braku wrażliwości na drugiego. W wigilię bardzo często się to zmienia. Jestem przekonany, że praca włożona w przygotowanie tekstu sprawi, że ta wigilia stanie się jeszcze ważniejsza - dodaje.
Porcelanowa zastawa, która jest nagrodą w konkursie została wyprodukowana przez fabrykę w Lubianie ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Jak stwierdza ks. Steć, akcja ma przyczynić się do zerwania ze stereotypem dotykającym wielodzietne rodziny. - Jestem przekonany, że konkursy, które proponowaliśmy dużym rodzinom, pomagają uwolnić je od stereotypów. Często są one postrzegane jako ubogie, patologiczne, zaniedbane czy dysfunkcyjne. Taki niekorzystny obraz funkcjonuje dziś w społeczeństwie. To nie są rodziny zaburzone. Jest naprawdę wiele aktywnych społecznie rodzin wielodzietnych, wychowujących zdolne, otwarte na wiedzę i rozwój dzieci - podkreśla dyrektor.
Mimo iż prace oceniać będzie specjalna komisja organizatorzy zwracają uwagę, ze najważniejsze jest przesłanie. - Opis może być cenny z bardzo różnych powodów. Sam nie gromadzę wielu listów, które otrzymuję. Ale jeden jest dla mnie najważniejszy. Dostałem go od siedmioletniego brata, którego dawno nie widziałem. Napisał do mnie kolorowymi flamastrami trzy zdania. Zawarł w nich niesamowicie dla mnie ważną treść. Nie był na wysokim poziomie literackim. Ale miał ładunek emocjonalny i przesłanie które mówiło: przyjedź - dzieli się ks. Janusz.
Nagrodą w konkursie jest stołowa zastawa, składająca się z części obiadowej i deserowej. Fabryka w Lubianie wyprodukowała specjalnie 60 takich zestawów, wykonanych z bardzo dobrej jakości porcelany. Każdy zestaw składa się z siedemdziesięciu części. - Chcemy, by była używana podczas ważnych wydarzeń rodzinnych. Myślimy przede wszystkim o świętach, ale także o każdym obiedzie niedzielnym, bo każda niedziela, to dzień dzielenia się radością w gronie rodziny - mówi ks. dyrektor.
Prace można składać osobiście w siedzibie Caritas do 28 listopada. Do 30 listopada można także przesłać je pocztą na adres: Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Al. Niepodległości 778, 81-805, Sopot.