Nowy numer 23/2021 Archiwum

Światło świata

„Niech rozpoczynający się czas przyniesie owoce nowych powołań, a wszystkich żyjących według rad ewangelicznych umocni na drogach wiodących do świętości” – napisał w liście do wiernych archidiecezji gdańskiej abp Sławoj Leszek Głódź.

W archikatedrze oliwskiej 29 listopada odprawione zostały uroczyste nieszpory na rozpoczęcie Adwentu, którym przewodniczył abp senior Tadeusz Gocłowski. W czasie nabożeństwa zapalił on pierwszą świecę z adwentowego wieńca i zainaugurował akcję Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

– Szczególnym symbolem Adwentu jest świeca. Wyobraża ona Chrystusa, światło świata – powiedział abp Gocłowski. – Wielkie i nieustanne jest zmaganie ciemności i światła, życia i śmierci, piękna i brzydoty oraz grzechu i cnoty. Tak było w ciągu całej ludzkiej historii. W świetle adwentowej świecy kryje się nadzieja, że człowiek w tym zmaganiu nie pójdzie za złem, ale będzie szukał dobra, prawdy i miłości – dodał.
Podczas nieszporów zgromadzeni w kościele wierni modlili się w intencji braci i sióstr zakonnych z okazji rozpoczynającego się w Kościele powszechnym Roku Życia Konsekrowanego ogłoszonego przez papieża Franciszka. – W archidiecezji gdańskiej mamy ponad 700 osób konsekrowanych, które wzbogacają Kościół swoim charyzmatem. Należy dostrzec niezwykły wpływ i ogromne znaczenie sióstr zakonnych, braci i ojców, dziewic konsekrowanych, czyli tych wszystkich, którzy powiedzieli: „całkowicie chcę oddać swe życie dla Boga i ludzi” – podkreślił arcybiskup senior. Nabożeństwo rozpoczęło również nowy rok duszpasterski, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
W nieszporach uczestniczyli przedstawiciele innych religii i wyznań chrześcijańskich, m.in. Hani Hraish, przedstawiciel społeczności muzułmańskiej w Gdańsku, bp Marcin Hintz, proboszcz parafii ewangelickiej w Sopocie, oraz ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz cerkwi pw. św. Mikołaja w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama