Tutki pełne dobroci

Caritas Archidiecezji Gdańskiej wydrukowała 5 tys. papierowych toreb. Mogą one unieść ciężar aż 10 kilogramów. Wypełnione artykułami spożywczymi trafią na święta Bożego Narodzenia do najbardziej potrzebujących rodzin.

Akcja nosi tytuł "Tutka charytatywna". - Nawiązujemy w ten sposób do kaszubskiej tradycji, ponieważ słowo "tutka" oznacza papierową torbę - wyjaśnia ks. Piotr Brzozowski, wicedyrektor gdańskiej Caritas. - Wszystkie tutki zostały już przekazane parafiom archidiecezji gdańskiej, gdzie czekają na ludzi dobrego serca, którzy zechcą zaangażować się w tę inicjatywę - dodaje. 

Na każdej torbie zostały wypisane artykuły spożywcze, które powinny się w niej znaleźć. Są wśród nich: cukier, kawa, herbata, soki, słodycze, makarony czy bakalie świątecznie. - Dla nas tego typu rzeczy to oczywistość. Jednak są rodziny, dla których bakalie czy kawa to luksus nieosiągalny nawet na święta - podkreśla ks. Piotr. - Boże Narodzenie to czas radości. Chcemy, by każdy to szczęście mógł odnaleźć i chociaż przez chwilę nie musiał martwić się o najpotrzebniejsze rzeczy - uzupełnia.

Każdy parafianin może pustą tutkę zabrać do domu i wypełnioną przynieść z powrotem do kościoła 17 grudnia. Następnie wolontariusze z parafialnych zespołów Caritas, przekażą je potrzebującym rodzinom.

Poza radością dzielenia się z ubogimi akcja daje też możliwość wygrania atrakcyjnej nagrody. Na torbie znajduje się kupon. Po jego wypełnieniu możemy wziąć udział w konkursie Caritas i Archidiecezjalnego Biura Pielgrzymkowego "Oremus". - Na zwycięzcę czeka 2-osobowa pielgrzymka do Rzymu - informuje ks. Brzozowski. - Zachęcamy wszystkich do wypełnienia tutki i wzięcia udziału w losowaniu - dodaje.

Tutki charytatywne można odbierać także we wszystkich placówkach Caritas na terenie archidiecezji gdańskiej.

Więcej na temat akcji Caritas w 49. numerze "Gościa Niedzielnego".

« 1 »