- Kapłani muszą być blisko ludzi. Jeżeli nastąpi oddalenie od wspólnoty, idzie za tym oddalenie od kapłaństwa. To dla kapłana droga do zagubienia - mówił 20 grudnia do księży zgromadzonych na spotkaniu opłatkowym w Auli Jana Pawła II abp Sławoj Leszek Głódź.
- W naszych rękach rodzi się Chrystus. Jako kapłani dotykamy tajemnicy Narodzenia, Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Dotykamy Betlejem na każdym ołtarzu. Jednocześnie pochodząc ze świata, jesteśmy w tym świecie, który czasami jest wobec nas wrogi - kontynuował metropolita.
Doroczne spotkanie opłatkowe kapłanów archidiecezji było okazją do wielu podsumowań dotyczących duszpasterstwa oraz omówienia zadań, jakie stoją przed kościołem lokalnym w nadchodzącym roku.
- Od pierwszej niedzieli adwentu rozpoczęliśmy w naszych wspólnotach przeżywanie roku duszpasterskiego pod hasłem ʺNawracajcie się i wierzcie w Ewangelięʺ. Przygotuje on nas do wydarzenia 1050 rocznicy Chrztu Polski i związanej z nią wizytą Ojca św. Franciszka i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z woli ojca św. przezywamy też Rok Życia Konsekrowanego dla ukazania piękna charyzmatu powołania zakonnego - relacjonował ks. kan. Andrzej Pradela, dyrektor wydziału duszpasterskiego gdańskiej kurii.
Różne aspekty przeżywanego Roku Życia Konsekrowanego ukazywali także ks. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonów oraz ks. Tomasz Ewertowski MIC, koordynator roku w archidiecezji.
- Papież otwiera przed nami i dla nas osób konsekrowanych, ale i dla całego Ludu Bożego szczególną przestrzeń refleksji, modlitwy i spotkań mającą zaowocować nową świadomością daru i odnową życia konsekrowanego w misji całego Kościoła - podkreślał ks. Janusz Warzocha. - Czujemy się wciąż wzywani do ukazywania bogactwa naszego powołania, ale także większej, gorliwszej służby według charyzmatów poszczególnych stowarzyszeń, zgromadzeń i zakonów. W naszym kościele lokalnym jest ponad 700 osób konsekrowanych - mówił.
Ks. Tomasz Ewrtowski przedstawił konkretne propozycje dotyczące różnych form przeżywania Roku Życia Konsekrowanego w diecezji. Wymienił wśród nich możliwość zapraszania do parafii przedstawicieli zakonów. Koordynator działań dostrzegł, iż szczególną okazją do tego mogą być nabożeństwa Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, czy też nabożeństwa majowe. - Chcemy na zewnątrz zamanifestować obecność zakonników i zakonnic. Stąd propozycja uroczystej procesji zakonników i zakonnic, która ma się odbyć w Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego. Wyruszymy ze świecami z kościoła św. Brygidy do kościoła św. Józefa. Tam odbędzie się liturgia odnowienia ślubów zakonnych - wyjaśniał ks. Ewertowski.
W imieniu kapłanów archidiecezji życzenia złożył ks. prof. Jacek Bramorski, proboszcz parafii NSPJ w Gdyni. - Żyjemy na wybrzeżu pośród ludzi morza. Zycie jest jak żegluga przez ocean historii. Często w ciemności, pośród burzy, kiedy wpatrujemy się w niebo, by odnaleźć właściwy kurs - mówił ks. Bramorski. - Ks. Arcybiskupie, jako pasterz gdańskiego Kościoła dzielisz się z kapłanami i wiernymi chlebem chrześcijańskiego życia. Jesteśmy Ci wdzięczni za świadectwo wiary, zwłaszcza to w ostatnim, jakże naznaczonym cierpieniem okresie - zwrócił się do metropolity.
- Pragnę Wam życzyć, aby przed Waszymi oczyma było zawsze tylko dobro diecezji. We wszystkich swoich decyzjach nie szukam własnych interesów, ale dobra archidiecezji - mówił w odpowiedzi na życzenia abp Sławoj Leszek Głódź.
Uroczystość stała się także okazją do wręczenia nominacji kanonickich. Otrzymali je:
ks. dr Jerzy Więcek, oficjał Trybunału Metropolitalnego;
ks. mgr Tyberiusz Kroplewski, dyrektor wydziału katechetycznego kurii;
ks. Henryk Zieliński, proboszcz par. pw. św. Józefa w Pomieczynie; ks.
Krzysztof Homoncik proboszcz par. pw. św. O. Pio w Gdańsku.
Metropolita ustanowił także dziekanem dekanatu Gdańsk-Oliwa ks. dr. Andrzeja Penke, proboszcza parafii pw. św. Polikarpa w Gdańsku-Osowej. Wręczył także nominacje nowym archidiecezjalnym duszpasterzom służby zdrowia i rolników.