Nowy numer 24/2021 Archiwum

Szopka z... piasku

Tydzień pracy i 60 ton piasku - tyle potrzebowali artyści, by zbudować tę nietypową rzeźbę.

Jedyna w Polsce piaskowa szopka, która stanęła w Gdańsku-Oliwie ma 4 metry wysokości i 3,6 metra szerokości. Budulcem rzeźby jest piasek z glinką, dokładnie ubity i umieszczony w specjalnych szalunkach. Artyści rzeźbili postaci przedstawiające Świętą Rodzinę, Trzech Królów, anioły i zwierzęta za pomocą szpachelek malarskich i kielni.

Autorką piaskowego projektu jest Ewa Topolan. Z kolei nad konstrukcją od tygodnia pracowało czterech rzeźbiarzy - Maciej Krause, Mariusz Otta, Marek Elsner i Michał Sęczawa, absolwenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Spacerowicze zatrzymują się przy niezwykłej rzeźbie, robią zdjęcia i podziwiają. - Pierwszy raz w życiu widzę tego typu szopkę bożonarodzeniową. Solidna robota, widać, że artyści się przyłożyli - komentuje pan Robert, mieszkaniec Oliwy. 

Uroczystemu odsłonięciu szopki towarzyszyła oliwska wigilia. Na ulicy, przy piaskowej rzeźbie, stanął stół, który wypełnił się potrawami przygotowanymi przez mieszkańców dzielnicy. Wspólnemu ucztowaniu i dzieleniu się opłatkiem towarzyszył śpiew kolęd.

Szopkę oglądać będzie można do 6 stycznia przy ul. Opata J. Rybińskiego 25 w Gdańsku Oliwie (siedziba Fundacji Wspólnota Gdańska). Projekt dofinansowany został ze środków miasta Gdańska.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama