Nowy numer 23/2021 Archiwum

Ostrożnie z fajerwerkami

- Poparzenia, pożary, trwałe uszkodzenie wzroku, urwane palce, a także wypadki śmiertelne. Możemy sobie oszczędzić tego typu konsekwencji jeśli w sylwestrową noc zachowamy rozsądek i rozwagę przy odpalaniu petard czy rakiet - mówi Łukasz Szulc, młodszy inspektor ds. komunikacji społecznej Straży Miejskiej w Gdańsku.

Straż Miejska w Gdańsku apeluje do rodziców i opiekunów osób nieletnich oraz do wszystkich, którzy używają fajerwerków i petard w Sylwestra, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Pamiętajmy, że fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Można używać tylko wyrobów oznakowanych jako klasa I i II. III klasa jest przeznaczona wyłącznie do stosowania w profesjonalnych pokazach pirotechnicznych.

Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu. Warto również sprawdzić czy petardy lub rakiety, które nabyliśmy nie posiadają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Nie należy stosować materiałów pirotechnicznych wewnątrz pomieszczeń ani odpalać ich z balkonów i tarasów. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Fajerwerków nie można odpalać z ręki. Nie wolno także: rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

Za nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

- Warto rozpocząć Nowy Rok spokojnie, zdrowo i bez wizyty na oddziale chirurgicznym jednego z trójmiejskich szpitali. Pamiętajmy o tym w trakcie sylwestrowej nocy - podkreśla Ł. Szulc.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama