Nowy numer 20/2022 Archiwum

Zatonął cementowiec z Polakami na pokładzie

U wybrzeży Szkocji zatonął cypryjski cementowiec "Cemfjord". Ośmiu członków załogi, wśród których znajdują się polscy marynarze, uznaje się za zaginionych.

Tonąca jednostka została zauważona w sobotę 3 stycznia ok. 14.30 przez załogę promu przepływającego nieopodal przez cieśninę Pentland Firth. Cementowiec nie wysyłał żadnych sygnałów alarmowych.

W akcji poszukiwawczej biorą udział cztery okręty ratunkowe i dwa śmigłowce. 83-metrowy "Cemfjord" przewoził 2000 cementu z Aalborg w Danii do portu Runcorn w Cheshire.

Zbudowany w 1984 r. cypryjski statek należał do niemieckiego armatora Brie Schiffahrt Gmbh z Hamburga.

AKTUALIZACJA. Agencja A&A Shipping Co. Ltd., która rekrutowała załogę statku Cenfjord, zainteresowanych informacjami o akcji ratunkowej odsyła do swojego brytyjskiego rzecznika. Wiadomości publikowane na portalach społecznościowych wskazują jednak, że kliku marynarzy spośród załogi statku Cemfjord, który zatonął u wybrzeży Szkocji, pochodzi z Trójmiasta i okolic. Informację tę nieoficjalnie potwierdził pracownik jednej z agencji zatrudniającej Polaków. - Zaginieni z cementowca Cemfjord pochodzą w większości z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jedna osoba jest mieszkańcem centralnej Polski - powiedział.

- Jako centrum ratownicze niebiorące udziału w akcji nie jesteśmy informowani o jej szczegółach - mówi dyżurny z Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni. - Nie ma dwóch identycznych akcji. Szanse istnieją zawsze. Nie wolno z góry zakładać, że ich nie ma, stąd akcja ratownicza jest kontynuowana - dodaje.

Nie chce także oceniać szans na odnalezienie w wodzie żywych rozbitków. - Nie można zakładać z góry, że marynarze znaleźli się w wodzie - stwierdza. Jako jedną z ewentualności podaje możliwość, że marynarze mogą znajdować się wewnątrz statku. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść akcja ratunkowa przeprowadzona przez nurków.

Godz. 13: Jak się dowiadujemy, unosząca się na falach część tonącego statku zniknęła pod wodą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama