Nowy numer 26/2022 Archiwum

Abp Głódź o Oleksym

To była długa i bardzo ważna rozmowa, zakończyła się również pojednaniem z Bogiem – tak swoje ostatnie spotkanie ze zmarłym dziś Józefem Oleksym, byłym marszałkiem Sejmu RP i premierem, wspomina w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

Przed kilkoma tygodniami obaj spotkali się jako pacjenci Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Wspominając premiera Oleksego metropolita gdański przyznał, że „odbiera go tak, jak większość Polaków – jako męża stanu i człowieka, który wpisał się w historię także ostatniego 25-lecia”. - Reprezentował „lewą nogę”, ale – jak się wyraził abp Głódź- „nogę konstruktywną, nogę dialogu”. - Był człowiekiem kompromisu, politykiem o wielkiej kulturze, w przeciwieństwie do współczesnych polityków, dyskutował bez zacietrzewienia, bez ubliżania komukolwiek i bez piany na ustach – stwierdził abp Głódź.

- Bez wątpienia premiera Oleksego będzie brakowało. Jego głos był ważki, nawet gdy już nie sprawował funkcji premiera czy marszałka. Był wyważony i poddający ocenie i ludzi, i wydarzenia. Tego wciąż potrzeba w organizmie, jakim jest niemal 40-milionowe państwo – dodał metropolita gdański.

- Wielu pyta skąd ta znajomość? Oleksy to praktycznie moje pokolenie – wspomina abp Głódź. - Miał wielu kolegów z Tarnowa z tzw. małego i wyższego seminarium duchownego. Jako alumni byliśmy w wojsku, część kolegów rozpoczęła później studia na SGPiS w Warszawie i tam spotkała się z Oleksym – opowiada metropolita gdański.

Zwraca także uwagę, że polityk ten „dorastał w innej, bo PRL-owskiej rzeczywistości, był I sekretarzem komitetu wojewódzkiego PZPR w Siedlcach”, ale - jak mówił - nawet księża wspominają go bardzo dobrze.

Abp Głódź podkreślił też, że marszałek Oleksy swoje długoletnie cierpienie znosił z pogodą ducha i był pogodzony ze wszystkim.

Metropolita gdański potwierdził w rozmowie z KAI, że wybierze się na pogrzeb Józefa Oleksego. - Małżonka zmarłego mówiła mi, że jego pragnieniem było, żebym w tym pogrzebie uczestniczył. Jeszcze trwają rozmowy, na razie wiadomo, że pogrzeb ma się odbyć w piątek 16 stycznia w Warszawie – poinformował abp Głódź.

 

« 1 »

Zobacz także

 • uwaga
  10.01.2015 10:36
  Coraz częściej zauważam, że w relacjach media katolickie odchodzą od prawdy.

  Cyt. za "Rz" (Oleksy): "- Powiedziałem, że nie policzyłem grzechów, na co odrzekł, że nie muszę. Coś tam mruczał, miałem wrażenie, że się modli – mówił Robertowi Mazurkowi dodając, że chce by jego pogrzeb był katolicki."

  Co na to "Gość Niedzielny" i jego 'relacja".
  doceń 10
 • Krzysiek
  10.01.2015 12:58
  >>rozmowa, zakończyła się również pojednaniem z Bogiem <<
  Bóg tak kocha, że znajduje drogę pojednania nawet z socjalistą - 40 letnim okupantem i prześladowcą wielu społeczeństw.

  Dlatego Chrześcijanie nie rzucają kamieni na władzę, która służy tylko swoim interesom, lub postępują jak islamiści.

  Zawsze istnieje nadzieja, że człowiek choćby najbardziej zaślepiony swoim zyskiem, pęknie i pokocha - "Więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu".
 • Tomasz
  11.01.2015 12:41
  Takich ludzi Kościoła jak Abp. Głódź szanuję.Wielki to człowiek, który nie potępia.
  doceń 4
 • la spezia
  31.05.2020 09:59
  Nie należy rozmydlać pojęć, nie nam przebaczać bądż nie....śmierć nie może być powodem do "automatycznego rozgrzeszania" wszystkich jak leci...dochodzi wtedy do zatarcia pojęć i błędnych interpretacji, a osoby które to robią mogą doprowadzić do tego, że w takim wymieszaniu pseudoekumenicznym niejeden lis i wilk będzie przebierał się za owcę..!! Widać to potem na np. wysokich stanowiskach państwowych.....ze szkodą dla kraju!...
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama