Stocznia symbolem europejskiego dziedzictwa?

Historyczna Stocznia Gdańska otrzymała nominację do Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską obiektom, które miały istotny wpływ na dzieje Europy.

W grudniu 2014 r. europejski panel ekspertów - międzynarodowe gremium powołane przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Komitet Regionów, opublikował raport zawierający rekomendacje dotyczące obiektów, które powinny otrzymać Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Wśród nich znalazły się trzy obiekty z Polski, w tym Stocznia Gdańska - jej zabytkowe obiekty związane z powstaniem Solidarności: budynek Sali BHP, Brama nr 2 i Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców wraz z murem i tablicami inskrypcyjnymi oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Zgodnie z dalszą procedurą Komisja Europejska w oparciu o rekomendację europejskiego panelu ekspertów wyda formalną decyzję o przyznaniu Znaku wyselekcjonowanym obiektom. Ceremonia wręczenia Znaku odbędzie się w kwietniu 2015 r. w Brukseli.

Znak Dziedzictwa Europejskiego ma służyć podkreślaniu symbolicznej wartości obiektów, które odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy, budowaniu Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest również poprawa rozumienia przez obywateli europejskich historii Europy i procesu budowania Unii, a także ich wspólnego, a jednocześnie różnorodnego dziedzictwa kulturowego, w powiązaniu z wartościami demokratycznymi i prawami człowieka.

Od redakcji: W miejscu, gdzie funkcjonowała Stocznia Gdańska, ma powstać nowoczesna dzielnica Młode Miasto. Z krajobrazu dawnej Stoczni wciąż znikają kolejne historyczne budynki. Wyburzona zostały m.in. Wzorcownia i Willa Dyrektora. Czy nominacja Stoczni do Znaku Dziedzictwa Europejskiego wpłynie korzystnie na dialog między inwestorami i miastem Gdańsk? Czy uda się uratować wciąż jeszcze istniejące zabytkowe elementy Stoczni? Przekonamy się wkrótce.

« 1 »