Nowy numer 20/2022 Archiwum

Polski islam

- To, co wyprawia się w tej chwili pod szyldem religii, to tragedia ludzkości. Ludzie, którzy dokonują dzisiaj zamachów to wrogowie islamu - mówi Kniaź Jerzy Szahuniewicz, prezydent Związku Szlachty Tatarskiej byłego Księstwa Litewskiego.

Stwierdza jednak, że ocena działań, które obrażają uczucia religijne ludzi wierzących jest jednoznaczna. - Nikomu nie wolno obrażać uczuć religijnych i jest to wielkie zło - komentuje publikacje podobizny Mahometa, zamieszczone w paryskim tygodniku Charlie Hebdo. - To są jednak tylko prowokacje. A korzystają z nich fundamentaliści, ludzie bardzo bogaci - dodaje.

Kniaź Jerzy Szahuniewicz jest potomkiem samego Chingis-chana. Wyjaśnia, że żyjący w Polsce Tatarzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej w 1395 roku. To szlachta Złotej Ordy wezwana przez księcia Witolda do obrony granic. - Chan przed podjęciem decyzji, zawsze wysłuchiwał ich opinii - podkreśla Szahuniewicz.

W Gdańsku przed dwoma laty powstał Związek Szlachty Tatarskiej. - Mieliśmy spore problemy z rejestracją. Głównym powodem była nazwa. Pojawia się tam sformułowanie „księstwa litewskiego”. Mówiono nam, że związek mamy rejestrować na Litwie. Szczęśliwie jednak w końcu nas zarejestrowano. Dzisiaj mamy w nim 28 osób. Powstał już kolejny oddział na Białorusi. Tworzy się także na Litwie. W 2014 roku odbył się we Władysławowie nasz światowy zjazd. Uczestniczyło w nim około 40 osób - relacjonuje.

O tym, czy zamachy samobójcze przysparzają chwały Allachowi, czy też są zwyczajnym grzechem, o legitymacji Państwa Islamskiego w reprezentowaniu muzułmanów oraz historii polskich Tatarów przeczytamy w kolejnym numerze Gościa Gdańskiego. (Gd 04)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama