Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Pomnik "Anny Solidarność" w Gdańsku?

Zarząd Stowarzyszenia "Godność" podjął inicjatywę budowy pomnika Anny Walentynowicz. Ma stanąć na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej, który od kwietnia 2014 roku nosi jej imię.

Jak relacjonują przedstawiciele Stowarzyszenia ʺGodnośćʺ, w rozmowie z prezydentem Pawłem Adamowiczem otrzymali obietnicę, że miasto sfinansuje koszta projektu i zagospodarowania terenu.

Projekt pomnika wybrano w porozumieniu z panem Januszem, synem zmarłej w katastrofie smoleńskiej współzałożycielki NSZZ Solidarność.

Realizacji artystycznej projektu podjął się Stanisław Milewski, znany m.in. jako autor pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana, znajdującego się w przymorskim parku.

Obecnie trwa publiczna zbiórka pieniędzy, które pozwolą na realizację przedsięwzięcia.

- Projekt pomnika przedstawimy w najbliższym czasie do oceny władzom Miasta. Zostanie on odlany z brązu w kwietniu - relacjonują członkowie Stowarzyszenia ʺGodnośćʺ. Koszt monumentu ma wynieść ok. 90 tys. złotych.

- Zwracamy się zatem do byłych i obecnych członków NSZZ Solidarność o wsparcie materialne naszej inicjatywy. Do Zarządu Regionu i Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność apelujemy o poparcie i rozpropagowanie idei budowy pomnika - napisali w liście skierowanym do członków NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 15 sierpnia, w rocznicę urodzin Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem. Od 1950 roku związała się ze Stocznią Gdańską, gdzie początkowo była spawaczem. Później z powodu pogorszenia stanu zdrowia pracowała jako operator suwnicy. Współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych (1978).

Jej zwolnienie z pracy w sierpniu 1980 roku stało się jednym z powodów sierpniowych strajków. Internowana w stanie wojennym. Według danych opublikowanych przez gdański oddział IPN inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy. Służba Bezpieczeństwa planowała jej zabójstwo poprzez użycie mieszaniny leków.

Zginęła 10 kwietnia podczas katastrofy prezydenckiego Tu-154M w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przydomek ʺAnna Solidarnośćʺ ze względu na zasługi związane z ideą Solidarności nadał jej Krzysztof Wyszkowski.

Konto budowy pomnika:

PKO Bank Polski SA Nr 95 1440 1387 0000 0000 1733 6797

(z dopiskiem: Pomnik Anny Walentynowicz)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama