Nowy numer 23/2023 Archiwum

Poznaj swoje prawa

- Do naszego Ośrodka mogą zgłosić się osoby, które ucierpiały na skutek różnych trudnych doświadczeń, również w wyniku pokrzywdzenia przestępstwem. Niezależnie od tego czy jest to sytuacja przemocy domowej, napaści, gwałtu czy oszustwa finansowego. Także gdy ktoś był świadkiem wypadku czy przestępstwa i w wyniku tego pojawiają się u niego trudności w codziennym funkcjonowaniu, może zgłosić się do nas po wsparcie psychologiczne - mówi psycholog Agnieszka Wielochowska, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gdyni.

W ramach rozpoczynającego się Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach od 23 do 28 lutego osoby poszkodowane mogą skorzystać z porad specjalistów (policjantów, prawników, psychologów, pracowników socjalnych) dyżurujących na terenie całego kraju w komisariatach policji, sądach czy ośrodkach interwencyjnych. Każdy zainteresowany może uzyskać specjalistyczną poradę na temat swoich praw i możliwości szukania pomocy.

- Ta tygodniowa kampania ma na celu nie tylko promowanie ujawniania przestępstw, ale również uświadomienie ludziom, jak i gdzie mogą w takich sytuacjach szukać pomocy - mówi A. Wielochowska. - W naszym Ośrodku (ul. Biskupa Dominika 25) w ramach Tygodnia Pomocy, w środę 25 lutego organizujemy Dzień Otwarty. W godz. od 9.00 do 16.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, pracowników z Biura Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku, prawników z MOPSu, pracownika socjalnego oraz psychologów z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Gdyni - wylicza.

W Polsce idea obchodów "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Lista ośrodków, w których od poniedziałku do piątku będą dyżurowali specjaliści:

- Gdańsk-Wrzeszcz, Centrum Interwencji Kryzysowej, Zespół Interdyscyplinarny, ul. Piramowicza 1/2; godz. 14.00-18.00 (wszyscy specjaliści)

- Gdynia, Sąd Rejonowy, pl. Konstytucji 5; godz. 9.00-13.00 (prawnik)

- Gdynia, Biuro Porad Obywatelskich, ul. Traugutta 2; godz. 14.00-17.00 (prawnik)

- Gdynia, Komenda Miejska Policji w Gdyni, ul. Portowa (policjanci)

- Wejherowo, Komenda Powiatowa Policji, ul. Dworcowa 14 (policjanci)

- Wejherowo, Prokuratura Rejonowa, ul. gen J. Hallera 21; godz. 8.30-15.00 (prokurator)

- Rumia, Reda, Gniewino, Szemud, Komisariaty Policji (policjanci)

- Puck, Prokuratura Rejonowa, ul. Wejherowska 3; od godz. 7.30 (prokurator)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast