Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pomóż wileńskiemu hospicjum

Celem Wielkanocnego Koncertu Dobroczynnego jest pozyskanie środków na wsparcie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Powstało ono w 2012 roku i jest prowadzone przez polskie Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. To jedyna placówka tego typu na Litwie.

W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku 28 marca br. o godz. 18.00 odbędzie się Wielkanocny Koncert Dobroczynny na rzecz wileńskiego hospicjum, prowadzonego przez Polkę s. Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie to jedyna taka placówka na Litwie. Pace nad jej utworzeniem trwały od 2009 r., kiedy Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego podjęło się dzieła odbudowy budynku przy dawnym klasztorze Sióstr Wizytek w Wilnie. W okresie sowieckim mieściło się tam więzienie.

- Po długich staraniach, zmaganiach z różnymi trudnościami, dzięki pomocy ludzi o wielkim i wrażliwym sercu w ciągu 4 ostatnich lat udało nam się wyremontować XVII-wieczny budynek i dostosować go do potrzeb domu dla osób chorych i umierających na raka - opowiada siostra Michaela Rak, dyrektor hospicjum.

Opieką hospicyjną otoczone są zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Niestety refundacja Litewskiej Kasa Chorych pokrywa zaledwie 35 proc. kosztów utrzymania placówki. Resztę pieniędzy wileńskie hospicjum musi zebrać samodzielnie.

Organizatorem koncertu "Bądźmy razem" jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski. Wystąpią: Julia Iwaszkiewicz, sopran, Karolina Dziwniej, mezzosopran, Bogdan Kułakowski, fortepian.

- Nasza inicjatywa wpisuje się w tegoroczne obchody 70. rocznicy przybycia Kresowian do Gdańska. Fakt ten uhonorowany został uchwałą Rady Miasta Gdańska ogłaszającą rok 2015 "Rokiem Pamięci o tych, którzy przybyli do Gdańska z dawnych kresów wschodnich Polski".  Cieszę się, że w ten sposób wyrażono szacunek tym wszystkim, którzy w 1945 roku i latach późniejszych przybyli z dawnych Kresów RP na Pomorze, znaleźli tu swój nowy dom i wnieśli znaczący wkład w rozwój regionu - mówi Bożena Kisiel, prezes pomorskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Gościem specjalnym koncertu będzie siostra Michaela Rak, dyrektor wileńskiego hospicjum W czasie przerwy i po zakończeniu koncertu będzie można kupić wileńskie palmy wielkanocne. 

Potwierdzeniem uczestnictwa w koncercie jest wpłata minimum 50 zł od osoby na konto TMWiZW, Odział Pomorski z dopiskiem "Wilno-Hospicjum" oraz przesłanie e-maila z danymi umożliwiającymi wysłanie zaproszenia pocztą lub dostarczenie bezpośrednio pod wskazany adres. Ilość zaproszeń ograniczona. Kontakt: Michał Rzepiak, tel. 601 979 828, e-mail: biuro@jerek.pl.

Następnego dnia po Mszy św. o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana w Gdańsku s. Michaela opowie o działalności hospicjum. Będzie można kupić także wileńskie palmy wielkanocne. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast