Misterium Męki Pańskiej w Gdańsku

- Naszym celem jest wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Gdańska, że w tym dniu przed niemal 2000 laty wydarzyło się coś niezwykle ważnego - mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia SUM.

Już po raz dziesiąty 3 kwietnia odbędzie się gdańskie Misterium Męki Pańskiej. Początek nastąpi o godz. 13.00 na przedprożach Dworu Artusa.

- Realizujemy pełną Drogę Krzyżową, z odtwarzaniem poszczególnych scen, przy czym nie ma tam typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego nabożeństwa. Każdy jednak może ją przejść, każdy może pomóc nieść krzyż Chrystusowi, każdy może być świadkiem i uczestnikiem tego niecodziennego wydarzenia na swój osobisty sposób - wyjaśniają organizatorzy.

Dramaturgia Misterium będzie zapewniona na całej trasie przemarszu od Długiego Targu po Górę Gradową, a dostarczą ją liczne niespodzianki interpretacyjne, które przewiduje tegoroczna inscenizacja sądu, drogi krzyżowej i śmierci cieśli z Nazaretu.

W postać Ukrzyżowanego wcieli się aktor, reżyser i nauczyciel Robert Cyrta. Matkę Chrystusa odegra niezwykła aktorka i pieśniarka Marzena Nieczuja-Urbańska. Pojawią się w Pasji postacie, których do tej pory w gdańskim Misterium nie oglądaliśmy.

- Ważną rolę odegra m.in. żona Piłata, która po proroczym śnie, inaczej spojrzy na nieznanego jej skazańca. No i Piłat, znudzony, zepsuty, a jednak znający prawdę, taki jak w obrazie Jacka Malczewskiego "Chrystus przed Piłatem". To trzeba koniecznie zobaczyć - zachęcają organizatorzy.

- Część naszych aktorów będzie ubrana w normalne, współczesne stroje. Warto się o tym przekonać uczestnicząc osobiście, z rodziną, ze znajomymi w tym unikalnym wydarzeniu - dodają.

Trasa: Długi Targ (przedproża Dworu Artusa), ulice: Długa, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Karmelicka, dalej City Forum, przejście podziemne, ulica 3 Maja, przejście skwerem, ulica Gradowa, Góra Gradowa. Zakończenie ok. 15.15.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również nocna część Misterium.

- Misterium Nocne nawiąże do andaluzyjskiej tradycji Semana Santa. Będzie miało charakter ascetyczny i pokutny. Zachęcamy do wzięcia w nim udziału w roli uczestnika, a nie widza - mówią organizatorzy.

Na czele procesji znajdzie się gigantyczny krzyż niesiony przez kilkunastu jednolicie ubranych mężczyzn. Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych. Maszerującym będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem, kandelabrów. 

Początek: 22.00. Czas trwania ok. 2 godziny. Trasa Misterium Nocnego: bastion św. Gertrudy, Pl. Wałowy, Rzeźnicka, Kocurki, Żabi Kruk, Pod Zrębem, Dolna Brama, Grodza Kamienna, Reduta Wilk, Reduta Wyskok, prof. Kieturakisa, Łąkowa, Długie Ogrody, Stągiewna, Długi Targ, Długa - Kaletnicza.

« 1 »