Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rycerze i pirat pomogą chorej dziewczynce

Rekonstruktorzy historyczni organizują zbiórkę pieniędzy dla 8-miesięcznej Florki, która bez specjalistycznego i kosztownego leczenia nie będzie mogła normalnie chodzić.

W Galerii Warzywniak w Gdańsku-Oliwie 11 kwietnia o godz. 14 odbędzie się wyjątkowy pokaz, podczas którego rycerze z Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici oraz pirat Daniel z Motławy wesprą ciężko chorą dziewczynkę.

Florka urodziła się z FH i PFFD, co oznacza że ma niedorozwiniętą, krótką nogę. Jej jedyną szansą na normalne chodzenie jest leczenie za granicą, polegające na serii rekonstrukcji brakujących i dysplastycznych kości oraz późniejszym wydłużaniu istniejących. Klinika na Florydzie leczy takie przypadki, jednak koszty terapii to setki tysięcy złotych. Rodzice Florki, których nie stać na taki wydatek, poszukują darczyńców.

Losem chorej dziewczynki i zmaganiami jej rodziców przejęli się trójmiejscy rekonstruktorzy historyczni. Postanowili zorganizować imprezę, podczas której przeprowadzą zbiórkę pieniędzy oraz będą nagłaśniali historię Florki.

- Każdy będzie mógł przywdziać zbroję i poczuć się przez chwilę jak rycerz oraz zaciągnąć się na pokład statku. Dla dzieci z pewnością największą atrakcją będą pokazy bojowe oraz zbrojownia. Można będzie też poznać tajniki dawnego ubioru oraz posłuchać opowieści o historii średniowiecza i Oliwy. Oliwian wspierać będzie pirat Daniel z Motławy, który nie tylko da pokaz broni czarnoprochowej, ale i... zaśpiewa - opowiada Piotr Celej, zastępca dowódcy Oliwskiej Drużyny Najemnej Inogici.

- Mało kto pamięta, że jedną z powinności rycerza była pomoc słabym, ubogim, sierotom i wdowom - podkreśla Piotr. - Dla nas, pasjonatów średniowiecza, będzie to niezwykła okazja, by wprowadzić szlachetne średniowieczne zwyczaje znów w życie - dodaje.

Rodzina Florki zwraca się o pomoc w zbieraniu pieniędzy na leczenie córeczki. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", gdzie ma utworzone subkonto, na które można wpłacać darowizny. Dane kontaktowe: mskavvka@gmail.com.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama