Nowy numer 3/2021 Archiwum

Smoleńsk wyszydzony

Do drwin z katastrofy rządowego tupolewa w Smoleńsku zachęcają publiczne wypowiedzi niektórych polityków i publicystów.

Ilu Polaków trzeba, aby świat miał nas za idiotów? - 96. Albo: Jakie drinki były podawane pasażerom tupolewa? - Kamikadze. A może jeszcze jeden: Skąd tylu ludzi było świadkami katastrofy samolotu z prezydentem? - Bo w lesie mieli rozkaz dmuchać w prawe skrzydło. Śmieszne? Raczej straszne.

Tego typu "żarty", wypowiadane bez żenady, można usłyszeć podczas jazdy tramwajem, w pociągu, pubie, ale także w czasie jednego z festiwali kabaretowych transmitowanych przez Telewizję Polską. Takie dowcipy bez problemu znajdziemy na Facebooku, na forach internetowych, portalach satyrycznych czy pod artykułami dotyczącymi tematyki smoleńskiej.

Niestety, do drwin z katastrofy rządowego tupolewa zachęcają publiczne wypowiedzi niektórych polityków i publicystów. Wyszydzano ludzi gromadzących się wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Profesorów z ogromnym dorobkiem naukowym biorących udział w konferencjach smoleńskich nazywano fanatykami i odsyłano do zakładu psychiatrycznego w Tworkach. Rodziny chcące ekshumować szczątki swoich bliskich oskarżano o "grę zwłokami". Powtarzano z uporem maniaka informację o rzekomym pijaństwie gen. Błasika. Obśmiewano na różne sposoby hipotezę zamachu. W różnych konfiguracjach kpiono ze smoleńskiej... brzozy. Jak w obliczu tej jawnej pogardy musiały czuć się rodziny ofiar?

Ośmieszanie oponentów, drwienie z autorytetów, wyszydzanie prób dojścia do prawdy prowadzi jedynie do osłabienia jedności Polaków i tym samym szkodzi interesowi narodowemu. Bo najbardziej na nasilających się w Polsce antagonizmach korzysta nie kto inny, jak Władimir Putin, który - wbrew zapewnieniom Donalda Tuska - wcale nie jest "naszym człowiekiem w Moskwie".

Dziś 5. rocznica katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystej Eucharystii w bazylice św. Brygidy w Gdańsku zostanie odsłonięte epitafium z wizerunkami Macieja Płażyńskiego, Arama Rybickiego, Anny Walentynowicz, a także Andrzeja Karwety i Lecha Solskiego. Później ulicami miasta przejdzie marsz milczenia.

Ta i setki innych uroczystości w całej Polsce to najlepsza okazja do zasypania głębokiej przepaści sporu smoleńskiego. Liczę, że w kościele św. Brygidy i podczas marszu spotkają się przedstawiciele różnych środowisk politycznych. Podobnie, jak miało to miejsce w pierwszych dniach po katastrofie, kiedy wszyscy razem modliliśmy się za ofiary przy legendarnym pomniku Poległych Stoczniowców.

Mam także nadzieję, że pełen powagi charakter 5. rocznicy katastrofy zostanie zachowany w kolejnych dniach. A szyderczy ton wypowiedzi niektórych polityków i publicystów zostanie zastąpiony merytoryczną debatą, wojną jedynie na rzeczowe argumenty i analizy naukowe. W imię dobra wspólnego, najwyższy czas się opamiętać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Eugeniusz_Pomorze_
  10.04.2015 19:33
  Jak się chce być w pełni uczciwym, to trzeba przyznać, że w Smoleńsku mógł mieć miejsce nie tylko zamach, ale mógł to też być i wypadek.

  Ponieważ jednak, zarówno polski, jak i rosyjski rząd nie chcą międzynarodowej komisji do spraw zbadania przyczyn tej tragedii, więc zdecydowanie bardziej wiarygodna jest teoria głosząca, że 10 kwietnia 2010, w Smoleńsku miał miejsce po prostu zamach.
  doceń 1
 • Jacek_Z
  11.04.2015 18:54
  Zgadzam się z autorem. Jeszcze bym tylko uzupełnił o publiczne wypowiedzi tzw. naukowców. Do dziś uśmiech budzą parówki.
  doceń 0
 • JAWA25
  26.09.2016 16:05
  ofiary Kaczyński i Wypych (nazwali Jaruzelskiego "demokratycznie wybranym" i "godnym szacunku"), Nurowski agent wywiadu PRL, Szmajdziński szef Wydziału Organizacyjnego KC PZPR, Janusz Kochanowski chory z nienawiści do Polski i Polaków (wg nniego Polacy to "urodzeni antysemici i idioci") jest powód do marszów milczenia
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama