- Jezu ufam Tobie. To słowa naszej wiary, nadziei i ufności pokładanej w Boże Miłosierdzie - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź.
W kościele pw. św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni 12 kwietnia odbyły się uroczyste obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 100-lecia parafii oraz święta patronalnego Caritas. Eucharystii transmitowanej przez TV Polonia przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
- Pan Jezus objawiając się Faustynie Kowalskiej prosił, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy, była Dniem Miłosierdzia. Święto to wiąże się z tajemnicą odkupienia, męką Chrystusa, Jego śmiercią i chwalebnym zmartwychwstaniem - rozpoczął metropolita gdański.
W homilii abp Głódź mówił o prześladowaniach, jakich Kościół doświadcza w różnych częściach świata. - W wielu krajach deptane i poniewierane jest prawo miłości. Musimy trwać w solidarnej modlitwie ze współczesnymi męczennikami, chrześcijanami, których niewinna krew jest dziś przelewana - zaapelował.
Metropolita gdański odniósł się także do 5. rocznicy katastrofy rządowego Tupolewa w Smoleńsku. - 10 kwietnia z wielu miejsc naszej Ojczyzny płynęła żarliwa modlitwa o Boże Miłosierdzie, o zwycięstwo ducha prawdy w zdefiniowaniu przyczyn tej tragedii. Brak prawdy jest źródłem bolesnych napięć w tkance narodu i kryzysu zaufania do instytucji państwa, podziałów i napięć. I na nic nie pomogą wzajemne oskarżenia - podkreślił duchowny.
Arcybiskup nawiązał do obchodów 100-lecia parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni. - W 1983 roku waszą parafię powierzył Jezusowi Miłosiernemu długoletni proboszcz ks. Ludwik Grochowina. Pamiątką tego wydarzenia był krzyż misyjny z napisem ˝Jezu ufam Tobie˝. Te słowa waszego zawierzenia i waszej nadziei stanowią szczególne motto tego jubileuszu - zwrócił się do wiernych zebranych w świątyni.
- Wasza parafia jest aktywna i wrażliwa na znaki czasu. Oprócz codziennej służby ołtarza, udzielania sakramentów, głoszenia słowa Bożego, podejmuje wiele dzieł ewangelicznych w służbie Chrystusa i Kościoła - dodał.
Abp Głódź mówił także o działaniach Caritas. - To kościelna struktura, która za swój cel obrała charyzmat miłości czynnej, praktycznej, skutecznej. Świadoma, że to Bóg jest źródłem miłości. Caritas patrzy szeroko otwartymi oczyma na ludzką biedę i takiego patrzenia uczy innych - zaznaczył metropolita gdański.