Nowy numer 3/2021 Archiwum

Odsłonią tablicę ku czci "Inki"

Na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku 13 kwietnia o godz. 13 odsłonięta zostanie tablica ku czci Danuty Siedzikówny ps. "Inka", sanitariuszki z V Wileńskiej Brygady AK.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2014 roku ekipa naukowców i wolontariuszy Instytutu Pamięci Narodowej, zajmująca się poszukiwaniem miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego, natrafiła na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku na szczątki młodej kobiety. Badania genetyczne potwierdziły, że należą one do sanitariuszki Danuty Siedzikówny, która w 1946 r. za działalność antykomunistyczną została skazana na śmierć i rozstrzelana w Gdańsku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W miejscu odnalezienia szczątków odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. "Przyjdźmy tego dnia na cmentarz Garnizonowy, by kolejny raz oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę" - zachęca Instytut Pamięci Narodowej mieszkańców Gdańska do udziału w uroczystości.

Podczas obchodów odsłonięta zostanie także tablica ku czci Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". - Pomimo to, że nie ma jeszcze potwierdzenia, iż jeden ze szkieletów jest szkieletem Feliksa Salmanowicza, doszliśmy do wniosku, że cokolwiek się wydarzy, to tablica już będzie - mówi Anna Kołakowska, prezes Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku.

W uroczystym wydarzeniu wezmą udział władze IPN oraz przedstawiciele rodziny Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Salmanowicza "Zagończyka".

Dwa dni później, 15 kwietnia, imię Danuty Siedzikówny "Inki" otrzyma Zespół Szkół Handlowych w Sopocie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12, a poprzedzi ją Msza św. o godz. 10 w sopockim kościele Gwiazdy Morza.

Danuta Siedzikówna ps. "Inka" urodziła się 3 września 1928 r. W 1943 r., jako 15-latka, złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. 20 lipca 1946 r. aresztowało ją UB i została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. Wraz z "Inką" zginął, również skazany na śmierć, 42-letni ppor. Feliks Selmanowicz ps. "Zagończyk". Od stycznia 1944 r. był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady AK, z której przeniesiony został do 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. "Łupaszki", gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama