Na odpust do Wojciecha

"Zapraszam wszystkich wiernych, grupy i wspólnoty duszpasterskie, siostry zakonne i braci kapłanów w niedzielę 19 kwietnia br. o godz. 12 na Wzgórze Wojciechowe do Gdańska-Świętego Wojciecha" - napisał w liście do diecezjan abp Sławoj Leszek Głódź.

"Wzgórze św. Wojciecha w Gdańsku zawsze było miejscem pamięci o tym męczenniku, który stał się fundamentem, na którym budowaliśmy Chrystusowi żywy pomnik na Pomorskiej Ziemi" - podkreśla metropolita.

Mszy św. odpustowej w tym roku przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. On także podczas Eucharystii wygłosi homilię.

Z Gdańska na uroczystości odbywające się na Wzgórzu Wojciechowym wyruszą 19 kwietnia o godz. 9 dwie pielgrzymki. Pierwsza - z relikwiami Świętego - rozpocznie się w bazylice Mariackiej. Przewodniczyć jej będą członkowie Kościelnej Służby Mężczyzn "Semper Fidelis". Druga - młodzieżowa - wyruszy sprzed kościoła Świętej Trójcy. Z centrum Gdańska do Świętego Wojciecha dojechać będzie można także autobusami linii 151, 207 i 232.

- Już w XVI wieku istniał tu silny kult św. Wojciecha. Na wzgórze wyruszały zarówno organizowane przez jezuitów pielgrzymki ze Starych Szkotów, jak i te z pobliskiego Łęgowa - mówi ks. Leszek Jażdżewski, historyk, autor książki o dziejach Kościoła na ziemi gdańskiej.

- Według tradycji, to tutaj św. Wojciech nauczał i ochrzcił wielu. Mówi się też, że dopóki nie wykonano grobu w Gnieźnie, relikwie świętego przebywały na wzgórzu. Kroniki jednak o tym nie wspominają - podkreśla ks. Krzysztof Ziobro, proboszcz parafii.

Więcej o kulcie św. Wojciecha na ziemi gdańskiej piszemy w aktualnym, 16. numerze "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..