- Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko ok. 60 proc. kosztów utrzymania pacjentów. Resztę musimy zdobyć sami. Doskonałą okazją do tego są Pola Nadziei - mówi ks. Jędrzej Orłowski, dyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.
Pomorskie hospicja po raz kolejny zjednoczą się w imieniu swoich podopiecznych. 25 i 26 kwietnia odbędą się Pola Nadziei. Wolontariusze na ulicach, skwerach, przed kościołami czy w centrach handlowych będą zbierali do puszek pieniądze dla podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian żonkile symbolizujące nadzieję i solidarność z osobami u kresu życia.
Pola Nadziei to także sposób na promowanie idei opieki hospicyjno-paliatywnej. - Wielu osobom hospicja wciąż kojarzą się z tzw. umieralniami, niewyobrażalnym cierpieniem, smutkiem, beznadzieją. Walczymy z tym stereotypem. Bo każde hospicjum to dom pełen ciepła, uśmiechu i nadziei - podkreśla ks. Jędrzej Orłowski.
Po raz czwarty finał Pól Nadziei przygotowały hospicja działające w archidiecezji gdańskiej - im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, św. Józefa w Sopocie, św. Wawrzyńca w Gdyni, św. Faustyny w Sopocie, św. o. Pio w Pucku. Organizatorzy zapewnią mieszkańcom Pomorza szereg ciekawych wydarzeń i atrakcji.
W szpitalu Marynarki Wojennej z przychodnią przy ul. Polanki 117 w Gdańsku-Oliwie 25 kwietnia od 9.00 do 13.00 dla wszystkich chętnych przewidziane jest bezpłatne poradnictwo medyczne. Konsultacji udzielać będą m.in.: onkolog, chirurg, urolog, ortopeda, radiolog, kardiolog i laryngolog. Organizatorzy zapraszają również na cykl wykładów dotyczących schorzeń gruczołu krokowego "Prostata - męska sprawa" oraz badania uroflowmetryczne i USG prostaty. Możliwe będą też pomiar cukru we krwi oraz badania krwi. Wszystkie usługi dostępne będą jedynie za datek na rzecz pacjentów hospicjum.
Główne imprezy odbędą się dzień później, tradycyjnie w niedzielę. Targ Węglowy w Gdańsku zastawią zabytkowe samochody, wozy bojowe, sprzęt wojskowy, symulatory wypadków, a na żonkilowej scenie odbędą się koncerty zespołów "Anytime" i "Funkloopy" oraz Przemka Radziszewskiego i Pawła BIBY Binkiewicza - uczestnika "X Faktora". O 11.30 spod Złotej Bramy wyruszy żonkilowy korowód, czyli przemarsz władz miasta, regionu oraz wszystkich Przyjaciół Hospicjum i Fundacji Hospicyjnej, będący w wyrazem solidarności z osobami u kresu życia.
W Sopocie Pola Nadziei rozpoczną się o 13.00 żonkilowym pochodem ul. Monte Cassino (od kościoła św. Jerzego), z udziałem władz miasta oraz pracowników hospicjum, jego przyjaciół i wolontariuszy. Radosny i kolorowy pochód dotrze na Skwer Kuracyjny, gdzie odbywać się będą wszystkie przewidziane na ten dzień atrakcje. Na scenie wystąpią m.in.: zespół bębniarski "Kukakike", Chór Sceny Muzycznej Gdańsk oraz Zespół Pieśni i Tańca UG "Jantar". Na najmłodszych będą czekać gofry i wata cukrowa.
Gdynia zaprasza w okolice Skweru Arki Gdynia i Bulwaru Nadmorskiego, gdzie odbędzie się pełen niespodzianek artystycznych oraz ciekawych propozycji dla najmłodszych Festyn Rodzinny. Jedną z największych atrakcji będzie wyjątkowy koncert Czerwonych Gitar. Warto zaznaczyć, że organizatorzy gdyńskiej odsłony Pól Nadziei postanowili połączyć hospicyjne święto z dniem dawcy szpiku.
Puck w ramach obchodów Pól Nadziei przygotował tradycyjnie wspaniały koncert "Wiosenne inspiracje Krystyny Gedzik". Warto dodać, że z Pucka ruszy motocyklowa sztafeta, która podobnie jak przed rokiem, połączy miasta-gospodarzy hospicyjnej akcji.
Patronem honorowym Pól Nadziei jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".
Relacja z wydarzenia już wkrótce na gdansk.gosc.pl oraz w 18. numerze "Gościa Niedzielnego".
Więcej na temat idei Pól Nadziei w 16. numerze "Gościa Niedzielnego".