Nowy numer 38/2021 Archiwum

Maryja w dekanatach

- Zakończył się pierwszy etap peregrynacji MB z Lourdes. Kopia figury odwiedziła wszystkie duże placówki Caritas. 1 maja Maryja rozpocznie pielgrzymowanie po dekanatach naszej archidiecezji - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

Peregrynację kopii figury MB z Lourdes zorganizowała gdańska Caritas z okazji 25-lecia swojego istnienia. Najpierw były poszukiwania odpowiedniej figury, następnie jej transport do Polski i prace konserwatorskie. Później, podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w katedrze oliwskiej, nastąpiło rozpoczęcie peregrynacji. - Niech matczyna obecność Maryi w znaku tej pielgrzymującej figury będzie dla nas świadectwem obecności i działania samego Boga. Niech na nas wszystkich spocznie Jej spojrzenie pełne miłości i doda nam otuchy w codziennych zmaganiach. Niech napełni nasze serca pokojem, który pozwoli przyjmować i wypełniać wolę Boga - mówił podczas uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź.

Figura ruszyła w pielgrzymkę do placówek prowadzonych przez Caritas. Odwiedziła także domy pomocy społecznej oraz hospicja. Ludzie Caritas nie chcieli jednak zatrzymać Maryi tylko dla siebie. Z błogosławieństwem metropolity zorganizowali peregrynację w dekanatach archidiecezji. Spotkania z Matką odbywać się będą we wskazanych przez dziekanów parafiach. Rozpoczynać się będą w piątki dekanalną uroczystością powitania, po której nastąpi modlitwa prowadzona przez działające w dekanacie wspólnoty.

- W soboty przed południem organizowany będzie dzień chorych, w ramach którego księża udzielać będą sakramentu namaszczenia. Na wszystkich Mszach św. niedzielnych kazania głosić będą księża pracujący w Caritas - wyjaśnia ks. Steć. - Chodzi o umocnienie wiary, lecz także o zainicjowanie działań wynikających z ewangelicznej wrażliwości na drugiego człowieka, której uczy nas Maryja - zaznacza. - Spotkanie z Nią jest także zaczerpnięciem ze źródła i mocą do dalszej aktywności. Weryfikuje nasze dotychczasowe działania, pomaga także odczytać wezwania, które przed nami stoją.

Jak twierdzi dyrektor Caritas, bardzo ważny - od strony duchowej - jest fakt, że peregrynacja odbywa się z błogosławieństwem i posłaniem biskupa Lourdes i Tarbes. - Chodzi o łączność z sanktuarium lurdzkim. Peregrynacja nie jest wydarzeniem prywatnym czy lokalnym. Dzięki temu błogosławieństwu dokonuje się włączenie w łaski przypisane sanktuarium - zaznacza ks. Steć. Dlaczego Caritas podejmuje trud organizacji tego wydarzenia? - Chcemy przypomnieć, że Caritas to nie filantropia. Jej źródłem jest Ewangelia i dobroć Boga, a nie nasza własna dobroć. Ofiarna miłość musi mieć zakorzenienie w Ewangelii - tłumaczy.

- Duchowość naszego narodu ma określoną specyfikę. Wystarczy wspomnieć peregrynację jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, zapoczątkowaną przez prymasa Wyszyńskiego. Towarzyszyło jej wielkie ożywienie wiary. Nam, Polakom, potrzebne są takie elementy - ocenia ks. Łukasz Białk, teolog duchowości.

Peregrynacja MB z Lourdes w archidiecezji gdańskiej (maj - sierpień)

1-3.05 - NMP Królowej Polski, Gdynia Główna - dekanat Gdynia-Śródmieście;

8-10.05 - śś. Apostołów Piotra i Pawła, Puck - dekanat Puck;

15-17.05 - św. Maksymiliana, Gdańsk-Suchanino - dekanat Gdańsk-Siedlce;

22-24.05 - bazylika Mariacka, Gdańsk Główny - dekanat Gdańsk-Śródmieście;

29-31.05 - św. Andrzeja Boboli, Gdynia-Obłuże - dekanat Gdynia-Oksywie;

5-7.06 - Nawiedzenia NMP, Jastarnia - dekanat Morski;

12-14.06 - Świętej Rodziny, Gdańsk-Stogi - dekanat Gdańsk-Dolne Miasto;

19-21.06 - Przemienienia Pańskiego, Gdynia-Cisowa - dekanat Gdynia-Chylonia;

26-28.06 - Niepokalanego Serca Maryi, Wiślina - dekanat Żuławy Steblewskie;

10-12.07 - św. Wojciecha, Kielno - dekanat Kielno;

7-9.08 - św. Teresy Benedykty od Krzyża, Gdańsk-Ujeścisko - dekanat Gdańsk-Łostowice;

14-15.08 - Wniebowzięcia NMP, Żukowo - dekanat Żukowo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama