Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmiana warty w strojach z epoki

- W roku 1791 roku uchwalona została Konstytucja 3 Maja. Pierwsza w Europie, druga na świecie po amerykańskiej z roku 1787. Do tych wydarzeń nawiążemy podczas kolejnej Historycznej Zmiany Warty - mówi Krzysztof Kucharski, gdański kaper.

Na palcu pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą 3 maja o godz. 15 żołnierze gdańskiego garnizonu zaprezentują musztrę z XVIII wieku oraz wystawią wartę. Towarzyszyć im będą gdańszczanki i gdańszczanie w strojach z epoki. Zostanie odczytane pismo informujące o uchwaleniu konstytucji. Następnie żołnierze sformują kolumnę i przejdą ulicą Długą na Długi Targ. Na schodach przedproża Dworu Artusa odbędzie się pokaz mody historycznej.

- Następnie ogłoszone zostaną słowa przysięgi mieszczan gdańskich, które powtórzą wszyscy zebrani, potwierdzając przywiązanie do miasta i korony polskiej - informuje Krzysztof. - Wszystkich gości, widzów prosimy o zabranie chorągiewek, flag, kokard i opasek w barwach narodowych. Na koniec wykonamy wspólne zdjęcie. Świętujmy tego dnia razem - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama