Nowy Numer 29/2018 Archiwum

O miłości na harfie

Dzisiejszego popołudnia mieszkańcy Trójmiasta mieli okazję wysłucha ciekawego recitalu sopockiej harfistki Anny Bachledy.

Koncert harfistki przyciągnął ok. 80 miłośników muzyki   Koncert harfistki przyciągnął ok. 80 miłośników muzyki Katarzyna Banc /Foto Gość Koncert miał miejsce w Centrum Ekumenicznym ss. brygidek w Oliwie. W repertuarze można było usłyszeć perełki muzyki klasycznej i filmowej. Wszystkie utwory łączyła myśl przewodnia zaczerpnięta z "Hymnu do miłości" św. Pawła: "z nich zaś największa jest miłość". - To, co najbardziej mi w duszy gra, to miłość, stąd znaczna część mojego repertuaru, w ogóle, to utwory zawierające tą tematykę. Na dzisiejsze spotkanie przygotowałam 20 utworów, których rozpoznanie na pewno nie sprawi nikomu trudności - mówiła artystka przed występem.

- W telewizyjnej adaptacji "Domu nad rozlewiskiem" jest pewna scena, w której jakiś drwal znajduje w lesie pianino i rozpoczyna na nim grać. Gra tak przepiękną melodię, że gdy ją tylko usłyszałam, złapałam za telefon i obdzwoniłam znajomych, by ustalić jej tytuł. Nie było łatwo, ale udało się ustalić, że to "Romans Gomeza", nuty tego utworu sprowadziłam aż z Kanady. Dziś ten utwór zaprezentuję na harfę - dzieliła się Anna Bachleda jedną z historii przedstawionych utworów.

W atmosferę spotkania wprowadzała gdańska pianistka Anna Mikolon.

Muzyczne wieczory, to wydarzenie cykliczne organizowane od prawie półtora roku, w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Koncerty rozpoczynają się o godz. 17, a wstęp na nie jest bezpłatny. Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 czerwca i wystąpi duet fortepianowy: Elżbieta Pasierowska i Bogumiła Weretka.

Anna Bachleda   Anna Bachleda Katarzyna Banc /Foto Gość Anna Bachleda jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Jeszcze w czasie studiów zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Harfistów w Warszawie. Po studiach rozpoczęła pracę w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (obecna Opera Bałtycka). Wielokrotnie odbywała tournées po Europie. Grała we wszystkich znaczących operach: Pucciniego, Verdiego, Czajkowskiego, Rossiniego, Moniuszki; jest specjalistką od oper Wagnera. Jest również autorką opowiadań "Kilka par kobiecych oczu".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma