Nowy numer 20/2022 Archiwum

O miłości na harfie

Dzisiejszego popołudnia mieszkańcy Trójmiasta mieli okazję wysłucha ciekawego recitalu sopockiej harfistki Anny Bachledy.

O miłości na harfie   Koncert harfistki przyciągnął ok. 80 miłośników muzyki Katarzyna Banc /Foto Gość Koncert miał miejsce w Centrum Ekumenicznym ss. brygidek w Oliwie. W repertuarze można było usłyszeć perełki muzyki klasycznej i filmowej. Wszystkie utwory łączyła myśl przewodnia zaczerpnięta z "Hymnu do miłości" św. Pawła: "z nich zaś największa jest miłość". - To, co najbardziej mi w duszy gra, to miłość, stąd znaczna część mojego repertuaru, w ogóle, to utwory zawierające tą tematykę. Na dzisiejsze spotkanie przygotowałam 20 utworów, których rozpoznanie na pewno nie sprawi nikomu trudności - mówiła artystka przed występem.

- W telewizyjnej adaptacji "Domu nad rozlewiskiem" jest pewna scena, w której jakiś drwal znajduje w lesie pianino i rozpoczyna na nim grać. Gra tak przepiękną melodię, że gdy ją tylko usłyszałam, złapałam za telefon i obdzwoniłam znajomych, by ustalić jej tytuł. Nie było łatwo, ale udało się ustalić, że to "Romans Gomeza", nuty tego utworu sprowadziłam aż z Kanady. Dziś ten utwór zaprezentuję na harfę - dzieliła się Anna Bachleda jedną z historii przedstawionych utworów.

W atmosferę spotkania wprowadzała gdańska pianistka Anna Mikolon.

Muzyczne wieczory, to wydarzenie cykliczne organizowane od prawie półtora roku, w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Koncerty rozpoczynają się o godz. 17, a wstęp na nie jest bezpłatny. Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 czerwca i wystąpi duet fortepianowy: Elżbieta Pasierowska i Bogumiła Weretka.

O miłości na harfie   Anna Bachleda Katarzyna Banc /Foto Gość Anna Bachleda jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Jeszcze w czasie studiów zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Harfistów w Warszawie. Po studiach rozpoczęła pracę w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (obecna Opera Bałtycka). Wielokrotnie odbywała tournées po Europie. Grała we wszystkich znaczących operach: Pucciniego, Verdiego, Czajkowskiego, Rossiniego, Moniuszki; jest specjalistką od oper Wagnera. Jest również autorką opowiadań "Kilka par kobiecych oczu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama