Pierwszy dzień matur za nami. Rano abiturienci zmagali się z obowiązkowym egzaminem z języka polskiego, po południu - z wiedzą o tańcu, która jest przedmiotem dodatkowym.
Dzisiejszego poranka maturzyści zmagali się z pisemnym egzaminem z j. polskiego Roman Koszkowski /Foto Gość W województwie pomorskim do egzaminu dojrzałości zostało zgłoszonych ponad 24 tys. osób z prawie 400 szkół. Z tego 11 tys. przystępuje do egzaminu na nowych zasadach. - Do nowego egzaminu maturalnego przystępują ci, którzy byli uczeni według nowej podstawy programowej, która weszła w życie 3 lata temu. W związku z tym, absolwenci obecnej czwartej klasy technikum rozwiązują zadania przygotowane według poprzednich wymagań - mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Gdańsku.
Największym zmianom uległ egzamin z języka polskiego. Obecnie nie ma przygotowanych wcześniej prezentacji w części ustnej. - Teraz zdający losuje zestaw z jednym pytaniem i ma 15 min. na przygotowanie odpowiedzi, której udziela komisji egzaminacyjnej. Komisja może zadać uczniowi pytania dodatkowe związane z tekstem, dopytać o nawiązania do obrazów czy dodatkowych lektur - wyjaśnia I. Łaguna. Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na postulaty środowiska nauczycieli. Zarzucano uczniom, że przygotowane dotąd prezentacje były wykonywane niesamodzielnie i nie sprawdzały rzeczywistych umiejętności absolwentów szkół średnich. Część pisemna uległa również pewnej modyfikacji - jest więcej zadań badających umiejętności argumentowania, wyciągania wniosków i interpretacji na podstawie tekstu.
Nowym wymaganiem jest również obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym z przynajmniej jednego wybranego przedmiotu dodatkowego. Tutaj natomiast nie ma określonej liczby punktów, jaką uczeń musi zdobyć. W praktyce oznacza to, że zdający może oddać pustą kartkę, bo liczy się to, że przystąpił do takiej formy egzaminu, a nie to, jak go napisał. Od tego roku nie ma również podziału na poziom podstawowy i rozszerzony części pisemnej przedmiotów dodatkowych.
Ostatnią zmianą jest ocena, która od tego roku będzie przedstawiona w dwóch formach. Tak, jak dotychczas - procentowo oraz w porównaniu do innych zdających, którzy uzyskali taki sam lub niższy wynik.
W województwie pomorskim uczniowie mogli wybrać 5 spośród 25 przedmiotów dodatkowych, wśród nich znalazł się również język regionalny - kaszubski. W tym roku sprawdzi swoje umiejętności posługiwania się kaszubszczyzną, według nowych zasad, 16 abiturientów. Dla uczniów zdających egzamin według starych zasad OKE przygotowało 3 arkusze podstawowe i jeden rozszerzony. Kaszubski na maturze wybrało aż 7 uczniów z I LO w Kościerzynie i 6 z Kaszubskiego LO w Brusach, trójka kolejnych pochodzi ze szkół powiatu kartuskiego, pozostali z Trójmiasta. Egzamin jest przewidziany na piątek 22 maja.