Nowy numer 20/2022 Archiwum

Trudny naród

– Gdyby nie opieka Matki i Królowej, nie byłoby już naszego państwa ani naszego narodu – mówił 3 maja bp Wiesław Szlachetka.

Eucharystią w bazylice Mariackiej wierni archidiecezji uczcili uroczystość MB Królowej Polski. W niedzielę 3 maja w gdańskiej konkatedrze zgromadziły się tłumy mieszkańców. Mszy św. sprawowanej wraz z kilkunastoma kapłanami przewodniczył bp Szlachetka. W homilii hierarcha przypomniał szczególną rolę Maryi w historii Europy i dziejach naszej ojczyzny. Odniósł się także do problemów moralnych, jakich dzisiaj Polska doświadcza.

– Jesteśmy trudnym, skomplikowanym, a często nawet lekkomyślnym narodem – oceniał biskup. – Na szczęście jako naród mamy niezwykle cenny atut: mamy Matkę, która jest Królową. I chętnie zwracamy się do tej Matki i Królowej o pomoc, uciekamy się pod Jej obronę – mówił hierarcha. – Niewątpliwie przejawem bezmyślności jest to, że działania niektórych ugrupowań parlamentarnych w naszej ojczyźnie, zamiast skupiać się na szukaniu rozwiązań gospodarczych i ekonomicznych, zajmują się poprawianiem Bożego prawa. Przegłosowują nowe, ale jednocześnie niebezpieczne rozwiązania, które w swojej właściwej intencji kryją podstęp – ostrzegał.

Wśród wielu zagrożeń, jakie czyhają na polski naród, bp Wiesław wymienił m.in.: „Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”, ideologię gender, eksperymenty z in vitro, udostępnianie środków wczesnoporonnych oraz brak dbałości o odpowiednią politykę historyczną i promowanie Polski poza jej granicami.

– Nikt nie ma prawa manipulować ludzkim życiem. Nikomu nie wolno decydować o tym, kto ma prawo żyć, a kto takiego prawa nie ma – podkreślał hierarcha. – Polska wraz z całą Europą potrzebuje opieki i wstawiennictwa Maryi, jeśli chce zachować swoją tożsamość, swój byt, dorobek pokoleń, wolność i niepodległość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama