Nowy numer 20/2022 Archiwum

Hale jak w Barcelonie

Rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji zabytkowych Hal Targowych w Gdyni. Po remoncie dachu oraz zamontowaniu napisu nad wejściem przyszedł czas na elewację.

Modernistyczne Hale Targowe w Gdyni, powstałe w latach 1935-1938, uważane są za jedne z najciekawszych przedwojennych budynków w polskiej architekturze. W okresie PRL zaniedbywane przez komunistyczne władze, popadały stopniowo w ruinę.

Hale Targowe zostały wpisane do rejestru zabytków w 1983 r. Mimo to, stan techniczny budynków pozostawiał wiele do życzenia, a pordzewiałe metalowe elementy, popękane szyby i kruszący się beton odstraszały klientów i zagranicznych gości. Na szczęście od kilku lat urzędnicy dążą do uczynienia z całego kompleksu miejsca atrakcyjnego dla turystów.

Po remoncie dachu oraz zamontowaniu napisu nad wejściem przyszedł czas na elewację. Remont za 768 tys. zł wykona Budomex z Gdańska. Ta sama firma podjęła się restauracji m.in. Dworu Artusa w Gdańsku. Prace pod obserwacją miejskiego konserwatora zabytków zaczną się za kilkanaście dni. Elewacje będą utrzymane w kolorach piaskowca.

- Po remoncie cały kompleks handlowy odzyska swój wyraz architektoniczny sprzed II wojny światowej, a jednocześnie będzie budynkiem nowoczesnym ze względu na pojawienie się w nim m.in. bezprzewodowej sieci Wi-Fi - tłumaczy Joanna Grajter, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Jednak przywrócenie świetności zabytkowemu targowisku to nie tylko kwestia remontów. - Hale mają już nowe logo, stronę internetową, odbywają się w nich imprezy promujące zdrową żywność - mówi J. Grajter. - Chcemy, by stały się alternatywą dla "bezdusznych" supermarketów i były atrakcją turystyczną na miarę targowisk w Barcelonie czy Londynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama