Nowy numer 21/2022 Archiwum

Amerykański superniszczyciel wpłynie do Gdyni

"Pobyt okrętu w Polsce stanowi potwierdzenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i zobowiązań związanych z realizacją artykułu 5. sojuszu" - informuje Ambasada USA w Warszawie.

Niszczyciel USS "Jason Dunham" wpłynie dzisiaj (5 maja) do portu w Gdyni. Okręt operuje obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań z udziałem krajów sojuszniczych i partnerów w regionie, w których chodzi o zwiększenie wspólnych zdolności operacyjnych oraz umacnianie pokoju i stabilności w rejonie Bałtyku.

Podczas wizyty w Gdyni dowódca okrętu komandor Darren T. Dugan spotka się z przedstawicielami wojska i miejscowych władz, m.in. z komandorem Grzegorzem Tarkowskim, szefem sztabu 3. Flotylli Okrętów, wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, dowódcą Centrum Operacji Morskich, oraz z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.

"Załoga okrętu będzie mieć sposobność do spotkań z polskimi kolegami, co przyczyni się do umocnienia więzów przyjaźni między marynarzami z obu krajów" - wyjaśnia amerykańska Ambasada w Polsce.

Zwodowany w 2010 roku niszczyciel rakietowy spędzi w gdyńskim porcie tylko jeden dzień. Nie będzie go można jednak zwiedzać. Najprawdopodobniej zobaczymy go z ostrogi nieopodal Muzeum Emigracji.

Amerykański niszczyciel to chluba amerykańskiej Marynarki Wojennej i jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów USA. Jest wyposażony w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk. Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi.

Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku, ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama