Nowy numer 26/2022 Archiwum

Wciąż spieramy się o sens tej wojny

Ogólnopolskie obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej (6-8 maja) rozpoczęła międzynarodowa konferencja historyczna z udziałem wybitnych naukowców z całego świata.

W Europejskim Centrum Solidarności spotkali się akademicy z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraela. Są wśród nich brytyjski historyk Norman Davies czy amerykański badacz Timothy Snyder. Naukowcy dyskutują na temat oceny skutków II wojny światowej, kształtowania pamięci o niej w muzeach historycznych i o tym, jak dzisiaj ją badać.

- Doświadczenia II wojny światowej są wciąż żywe, wciąż spieramy się o sens i konsekwencje tego konfliktu. Czym innym było doświadczenie roku 1945 dla narodów Związku Radzieckiego, czym innym dla Niemców, czym innym dla narodów Europy Zachodniej, a czym innym dla Polaków - podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Paweł Machcewicz, dyrektor gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej.

Konferencja zakończy się 7 maja panelem politycznym, któremu będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski.

Z kolei ogólnopolskie obchody zakończenia II wojny światowej z udziałem polityków odbędą się w nocy z 7 na 8 maja na Westerplatte - w symbolicznym miejscu rozpoczęcia konfliktu. Uroczystość na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej rozpocznie się ok. godz. 23.40 w czwartek.

Na zaproszenie prezydenta Komorowskiego w gdańskich uroczystościach wezmą udział m.in. prezydenci Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Rumunii i Ukrainy, premier Słowacji, przewodniczący parlamentów Hiszpanii i Łotwy, zastępca przewodniczącego parlamentu Węgier, były prezydent Niemiec oraz minister obrony Francji. Swój udział zapowiedzieli ponadto sekretarz generalny ONZ oraz przewodniczący Rady Europejskiej.

Relacja z uroczystości już wkrótce na: gdansk.gosc.pl oraz w 20. numerze "Gościa Gdańskiego" na 17 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama