Nowy numer 20/2022 Archiwum

Wybory na Pomorzu

Zakończyło się głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Za dwa tygodnie w dogrywce zmierzą się Andrzej Duda (34,8 proc) i Bronisław Komorowski (32,2 proc).

AKTUALIZACJA: Po godz. 21.00 podano prognozy wyborcze oparte o wyniki badania exit polls (na podstawie sondaży przeprowadzonych na bardzo szerokiej grupie wyborców przed lokalami wyborczymi przez pracownię IPSOS). Wynika z nich, że najwięcej głosów zdobył kandydat PiS Andrzej Duda - 34,8 proc., a na drugim miejscu znalazł się urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, który zdobył 32,2 proc. głosów. Paweł Kukiz przekonał do siebie 20,3 proc. Polaków, Janusz Korwin-Mikke - 4,4 proc., a Magdalena Ogórek - 2,4 proc.

Na dalszych miejscach uplasowali się Adam Jarubas (1,6 proc.), Janusz Palikot (1,5 proc.), Grzegorz Braun (1,1 proc.), Marian Kowalski (0,8 proc.), Jacek Wilk (0,6 proc.), Paweł Tanajno (0,3 proc.).

AKTUALIZACJA: Na Pomorzu wygrał Bronisław Komorowski, który zdobył 40,7 proc. Na obecnego prezydenta chętniej glosowano jedynie na Opolszczyźnie - tu zdobył 42,5 proc. głosów. Drugi w woj.pomorskim był Andrzej Duda z wynikiem 27,9 proc. Paweł Kukiz osiągnął wynik zbliżony do ogólnopolskiego - głos oddało na niego 19,9 proc. mieszkańców Pomorza. Janusz Korwin-Mikke na Pomorzu osiągnął wynik 4,4 proc., a Magdalena Ogórek 2,3 proc.
 
AKTUALIZACJA: Szacunkowa frekwencja wyniosła 49,4 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że o 17.00 frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 34,41 procent. W województwie pomorskim do urn poszło więcej osób - 35,89 procent.

W naszym regionie przoduje powiat pucki, gdzie frekwencja wyniosła nieco ponad 39 procent. Na kolejnych miejscach uplasowały się powiaty kartuski (37,93 proc.) i wejherowski (37,31). Najniższa frekwencja do godz. 17.00 była w powiecie sztumskim - 27,8 procent.

W trójmieście najwięcej osób poszło do urn w Sopocie - 43,11 procent. W Gdyni frekwencja wyniosła ponad 42 proc., a w Gdańsku prawie 38 proc.

Dla porównania najwyższą frekwencję do tej pory odnotowano w Warszawie - 40,67 procent, a najniższą w Bydgoszczy - 35,48. W skali kraju najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu w gminie Godziszów w powiecie janowskim w województwie lubelskim - 51,89 procent, najmniej osób poszło do urn wyborczych w gminie Cedynia - 17,35 procent.

Dane dotyczące frekwencji będziemy aktualizować.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama