Nowy numer 25/2022 Archiwum

Z katedry na kalwarię

- Wierni, pielgrzymując do Matki Bożej Wejherowskiej, niosą oliwski wizerunek Maryi. To buduje pomiędzy nimi wyjątkowe więzi. A fakt, że Maryja doświadcza kultu w różnych miejscach i wizerunkach, pokazuje jedność wiary katolików oraz to, że jest Ona bliska każdemu z nas - mówi ks. Waldemar Waluk, proboszcz oliwskiej katedry.

Już w najbliższy piątek 15 maja na pątniczy szlak wyruszy 347. pielgrzymka oliwska do Wejherowa. Rozpocznie ją o godz. 7 Msza św., odprawiona w katedrze oliwskiej przez bp. Wiesława Szlachetkę.

Aby uczestniczyć w odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywanym na "wejherowskich górkach", pielgrzymi w dwa dni pokonają ponad 40 km. Pierwszego dnia dotrą do Szemuda (ok. 27 km), gdzie - jak co roku - planowany jest nocleg. W sobotę trasa liczyć będzie nieco ponad 15 km. Powrót pielgrzymki do katedry planowany jest na niedzielę 17 maja ok. godz. 21.

- Każdy z nas czeka na tę pielgrzymkę, aby powędrować na wejherowskie wzgórza, mimo że jest to Z katedry na kalwarię   Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego na "wejherowskich górkach" gromadzi co roku tysiące pielgrzymów z południowej części Kaszub ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość ogromny trud - mówi Andrzej Dampc, prezes działającego przy oliwskiej katedrze Bractwa Krzyża Świętego, którego członkowie niosą 120-kilogramowy feretron.

Oliwscy pątnicy dziedziczą tradycje organizowanej od 1668 roku pielgrzymki, która wyruszała do Wejherowa z nieistniejącego już klasztoru franciszkanów z Chełma.

Do pielgrzymki można dołączyć także na trasie.

Więcej o chełmskim klasztorze, feretronie Matki Bożej Oliwskiej i historii pielgrzymek z Chełma i Oliwy można przeczytać na s. III aktualnego, 19. numeru "Gościa Gdańskiego". 

 

Miejsca postoju pielgrzymki w piątek 30 maja:

godz. 10.30 - przy kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowie;

godz. 12.30 - przy kościele pw. śś. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie;

godz. 15.15 - przy kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie;

godz. 18.30 - w kościele pw. św. Mikołaja w Szemudzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama