- Wierni, pielgrzymując do Matki Bożej Wejherowskiej, niosą oliwski wizerunek Maryi. To buduje pomiędzy nimi wyjątkowe więzi. A fakt, że Maryja doświadcza kultu w różnych miejscach i wizerunkach, pokazuje jedność wiary katolików oraz to, że jest Ona bliska każdemu z nas - mówi ks. Waldemar Waluk, proboszcz oliwskiej katedry.
Już w najbliższy piątek 15 maja na pątniczy szlak wyruszy 347. pielgrzymka oliwska do Wejherowa. Rozpocznie ją o godz. 7 Msza św., odprawiona w katedrze oliwskiej przez bp. Wiesława Szlachetkę.
Aby uczestniczyć w odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywanym na "wejherowskich górkach", pielgrzymi w dwa dni pokonają ponad 40 km. Pierwszego dnia dotrą do Szemuda (ok. 27 km), gdzie - jak co roku - planowany jest nocleg. W sobotę trasa liczyć będzie nieco ponad 15 km. Powrót pielgrzymki do katedry planowany jest na niedzielę 17 maja ok. godz. 21.
- Każdy z nas czeka na tę pielgrzymkę, aby powędrować na wejherowskie wzgórza, mimo że jest to Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego na "wejherowskich górkach" gromadzi co roku tysiące pielgrzymów z południowej części Kaszub ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość ogromny trud - mówi Andrzej Dampc, prezes działającego przy oliwskiej katedrze Bractwa Krzyża Świętego, którego członkowie niosą 120-kilogramowy feretron.
Oliwscy pątnicy dziedziczą tradycje organizowanej od 1668 roku pielgrzymki, która wyruszała do Wejherowa z nieistniejącego już klasztoru franciszkanów z Chełma.
Do pielgrzymki można dołączyć także na trasie.
Więcej o chełmskim klasztorze, feretronie Matki Bożej Oliwskiej i historii pielgrzymek z Chełma i Oliwy można przeczytać na s. III aktualnego, 19. numeru "Gościa Gdańskiego".
Miejsca postoju pielgrzymki w piątek 30 maja:
● godz. 10.30 - przy kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowie;
● godz. 12.30 - przy kościele pw. śś. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie;
● godz. 15.15 - przy kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie;
● godz. 18.30 - w kościele pw. św. Mikołaja w Szemudzie.