- Dotychczas Gdańsk słynął z fontanny Neptuna na Długim Targu. Dokładnie 600 lat później święcimy drugą fontannę na Starych Szkotach, między Orunią a Chełmem - mówił abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Monumentalną figurę św. Piotra oraz fontannę nawiązującą kształtem do ewangelicznej symboliki łodzi Piotrowej poświęcił podczas spotkania z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem nuncjusz apostolski w Polsce abp Migliore. - Fontanna sprzed Dworu Artusa nawiązuje do mitologii. Tu widzimy symbolikę bliższą naszemu sercu - mówił podczas uroczystości nuncjusz. - Łódź na morzu, jak ta z apostołami na jeziorze w Galilei, czasami doświadcza burzy. Ale wystarczyła podniesiona ręka Jezusa i burza ustąpiła, a apostołowie odzyskali spokój - kontynuował. - Niech łódź Kościoła, prowadzona przez następcę św. Piotra, papieża Franciszka, przez biskupów, bezpiecznie zmierza do portów zbawienia - modlił się podczas poświęcenia nuncjusz.
W uroczystości uczestniczyli biskupi z metropolii gdańskiej. Przybyli na nią także Lech Wałęsa oraz Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Autorem rzeźby św. Piotra jest warszawski artysta Andrzej Renes. Jego dziełem jest m.in. pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, znajdujący się w bazylice Mariackiej. - Skala rzeźby wymagała specjalnego potraktowania. Ma ona bardzo korzystną lokalizację. To, co najważniejsze dla rzeźbiarza, to odpowiedni kąt padania światła. Doskonałe jest także samo otoczenie historyczne - podkreśla A. Renes.
- Jako gdańszczanin z wyboru, bardzo się cieszę, gdy coś nowego w Gdańsku powstaje. A szczególnie kiedy powstaje coś, co rzeczywiście przetrwa - stwierdził L. Wałęsa.
- Gdy w przyszłości przewodnicy będą mówili o Gdańsku, dodadzą pewnie, że są tu dwie słynne fontanny - na Starym Mieście i na Starych Szkotach - mówił abp Migliore.