Nowy numer 20/2022 Archiwum

Chóry z całego świata opanowały Sopot

- Staramy się dotrzeć do przypadkowego słuchacza i pokazać mu, że śpiewanie w chórze może być pasjonujące i nie ma nic wspólnego z nudą - mówi Joanna Stankowska, dyrektor festiwalu.

Koncert inauguracyjny odbył się 20 maja w kościele pw. NMP Wniebowziętej - Gwiazdy Morza. Świątynia wypełniła się miłośnikami muzyki, którzy wysłuchali utworów wykonanych m.in. przez chóry ze Słowacji i Filipin.

- "Mundus Cantat" nie jest zwyczajnym festiwalem chóralnym, podczas którego entuzjaści zbiorowego śpiewania spotykają się, rywalizują i wymieniają doświadczeniami. To wydarzenie angażujące do wspólnej zabawy również tych, którzy dotychczas z chóralistyką nie mieli nic wspólnego - podkreśla J. Stankowska.

Dlatego chóry z całego świata wkroczą w przestrzeń miejską i podzielą się swoją pasją do śpiewu z przypadkowymi słuchaczami. Już 21 maja w czwartek o godz. 16.30 ulicą Bohaterów Monte Cassino przejdzie rozśpiewana parada chórów, która zakończy się w sopockiej Muszli Koncertowej.

Nie będzie to jedyna okazja, podczas której, spacerując po Sopocie, będziemy mogli natknąć na miłośników chóralistyki. - Dzień później o godz. 21.15 w romantycznej scenerii fontanny przy sopockim molo połączone chóry wykonają słynny utwór Leonarda Cohena "Hallelujah". To zupełna nowość naszego festiwalu. Zapewniam, że efekt będzie niezwykły - mówi J. Stankowska.

Z kolei 23 maja na ostrodze bocznej molo odbędzie się performance "Oddychanie na śniadanie - śpiewający stretching", który poprowadzi Jennifer Tham, światowej sławy dyrygentka z Singapuru. - Będzie można sprawdzić, jak wygląda rozśpiewanie, poznać ćwiczenia oddechowe, a jeśli najdzie nas ochota, przyłączyć się do wspólnego śpiewania - wyjaśnia dyrektor festiwalu.

Jednak "Mundus Cantat" to przede wszystkim konkurs, a więc zacięta rywalizacja o najwyższe laury - Grand Prix oraz statuetkę Sopockiej Mewy. Podczas tegorocznej edycji chóry z Filipin, Chin, Szwecji, Danii, Norwegii, Słowacji, Litwy, Łotwy oraz Polski zmierzą się w kategoriach: muzyka świecka, muzyka sakralna oraz spirituals, gospel i jazz.

Najlepsze chóry wybierze profesjonale jury złożone z największych sław światowej chóralistyki: Jennifer Tham (Singapur), Hee Churl Kim (Korea), Jae-Joon Lee (Korea), Brady R. Allred (USA), Rolandas Daugela (Litwa) oraz przewodniczący jury prof. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna w Gdańsku). Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w sobotę 23 maja o godz. 17 w Tarasach Pick & Roll.

W ramach festiwalu odbędzie się również wiele koncertów, na które wstęp jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama