- Ewangelia się nie zmienia. Zawsze jest ta sama. Zmienia się jednak sposób przekazu i dobór środków, którymi się będziemy posługiwać - mówił podczas konferencji ks. dr Krzysztof Drews.
Historia i teraźniejszość wiary oraz religijności młodzieży były tematami konferencji naukowej zorganizowanej przez Gdańskie Seminarium Duchowne, która odbyła się 22 maja w oliwskiej Auli Jana Pawła II.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z wymaganiami, jakie towarzyszyły młodzieży w czasach Starego Testamentu.
Wykład poruszający tę tematykę przedstawił ks. prof. Grzegorz Szamocki, rektor GSD. Prelegenci wiele miejsca poświęcili także przemianom religijności młodego pokolenia.
Obserwacje z tego zakresu nie ograniczały się jedynie do polskich realiów. Wykład o tego rodzaju przemianach dotykających ludność Australii i Oceanii przedstawił ks. dr hab. Wojciech Bęben.
Stan religijności ludzi młodych nierozerwalnie łączy się z poziomem ich edukacji religijnej. Refleksję dotyczącą historycznego rysu szkolnictwa katolickiego w Archidiakonacie Pomorskim przedstawił ks. dr Leszek Jażdżewski.
Podczas konferencji nie zabrakło także wątków praktycznych. O wkładzie Ruchu Światło-Życie w kształtowanie duchowe młodzieży mówił ks. dr Fabian Tokarski. Wykład o roli liturgii w zaspokojeniu duchowych głodów młodego człowieka przedstawił natomiast ks. dr Krystian Kletkiewicz.
Niezmienność Ewangelii i dostosowanie sposobów jej głoszenia do współczesnych realiów były tematem wykładu podsumowującego konferencję. - Ewangelia jest niezmienna. Ale przez wieki narosły różne naleciałości związane z kulturą i przeżywanymi czasami. Musimy nieustannie oczyszczać przekaz Ewangelii z tego, co do niego nie należy, a umacniać to co jest jego podstawą - podkreślał podczas wykładu ks. Drews.