Dobry stan Sądu Ostatecznego

Badania wykonane w lutym br. przez krakowskich naukowców z Muzeum Narodowego oraz Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN wskazują, że jedno z najcenniejszych dzieł znajdujących się w polskich zbiorach jest w dobrym stanie.

Wyniki badań przedstawiono podczas konferencji, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Naukowcy dokonali szczegółowych pomiarów 23 części obrazu wybranych przez konserwatorów. Analizowali także parametry dotyczące przechowywania dzieła. Badania ujawniły dwa niewielkie uszkodzenia o łącznej powierzchni 2,33 cm kw.

Z wykonanych analiz wynika, że zarówno wilgotność względna, jak i temperatura w otoczeniu obrazu spełniają wymagane normy. Janusz Czop, wicedyrektor ds. konserwacji i przechowywania zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, podkreślił, że sposób przechowywania dzieła jest właściwy. Zalecił jednak zmianę gabloty oraz wymianę oświetlenia halogenowego na ledowe.

Namalowany przez Hansa Memlinga przed 1471 r. „Sąd Ostateczny” jest, obok znajdującej się w krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci, jednym z najcenniejszych dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego, które znajduje się w polskich zbiorach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..