- Wystawa ukazuje bogactwo podróży apostolskich Jana Pawła II. Dziękujemy za to świadectwo jego pielgrzymowania - mówi ks. Kazimierz Wojciechowski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie.
Ponad 1120 pozycji liczy sobie kolekcja znaczków z Janem Pawłem II, która wystawiona została na widok publiczny przez Gdańskie Centrum Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II działające przy parafii Opatrzności Bożej na Zaspie.
Zbiory obejmują znaczki oraz okolicznościowe karty pocztowe z różnych zakątków świata. Można wśród nich znaleźć pozycje z tak egzotycznych dla mieszkańca Europy krajów, jak Gabon czy Wyspy Salomona.
Przeróżne w formie plastycznej obrazy - od zupełnie naturalistycznych po symboliczne - zachwycają zwiedzających. Są także świadectwem, jak ważną osobą dla narodów świata był ojciec św. Jan Paweł II.
Co ważne, są wśród nich także druki z krajów, których zwiedzający w pierwszej chwili może nie kojarzyć ze szczególną przychylnością dla papieża Polaka. Zadziwiający może wydawać się np. kubański znaczek ukazujący uścisk pomiędzy papieżem a... Fidelem Castro. Wprawne oko wychwyci także znaczki wydane przez poczty Azerbejdżanu czy Kirgistanu. Zdają się one świadczyć o uniwersalności nauczania papieskiego, nawiązującego do godności każdego człowieka.
Twórcą wystawy, która potrwa do 31 października, jest potomek słynnej rodziny, aktywnie uczestniczącej w budowie i późniejszym rozwoju Gdyni - Tadeusz Skwiercz. Jest on jednym ze współautorów ołtarza papieskiego, który powstał na Zaspie w 1987 roku. Jak sam mówi, pasję do zbierania pocztowych znaczków odziedziczył po swoim dziadku. Okazy prezentowane podczas wystawy to całość jego kolekcji tematycznie związanej z papieżem.
Tadeusz Skwiercz zadecydował, że tę część swoich zbiorów po zakończeniu wystawy przekaże nieodpłatnie na rzecz ośrodka.
Wystawę można zwiedzać we wszystkie niedziele do końca października w godz. 8 - 14.