Nowy numer 38/2021 Archiwum

Stocznia Gdańsk uratowana?

- Teraz mogę stwierdzić, że razem uratowaliśmy Stocznię Gdańsk - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W Stoczni Gdańsk 2 czerwca odbyło się spotkanie z udziałem Włodzimierza Karpińskiego, ministra Skarbu Państwa, podczas którego uroczyście zainaugurowano rewitalizację terenów stoczniowych.

Po przejęciu zakładu przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną ma on zostać zmodernizowany i mają tam rozpocząć działalność firmy z branży morskiej.

Ponadto, dzięki przejęciu większości stoczniowych działek przez strefę, udało się uregulować zobowiązania Stoczni Gdańsk w kwocie ok. 100 mln zł.

Strefa ma też w planach inwestycje dotyczące uzbrojenia części nabrzeży i pogłębienia kanału portowego. Sama Stocznia Gdańsk ograniczy się głównie do hali K1 i terenów w jej pobliżu.

Stocznia ma produkować głównie konstrukcje statkowe, konstrukcje offshore i wieże wiatrowe. Wzrost mocy produkcyjnej będzie możliwy dzięki nowej zwijarce, która będzie jedną z największych maszyn w gdańskim zakładzie i jedną z niewielu tego typu w Polsce.

W. Karpiński podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że "zakończony dzisiaj proces był najpoważniejszym procesem przemysłowym, od kiedy objął tekę ministra skarbu". Podkreślił także, że swój wkład mają również Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zagospodaruje i zrewitalizuje tereny postoczniowe, tworząc nowe miejsca pracy, oraz przychylnie nastawione do inicjatywy władze miasta i regionu.

Sceptycznie do zmian, jakie zajdą na terenach stoczniowych, podchodzą związki zawodowe. Jak podkreśla Roman Gałęzewski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Stoczni Gdańsk, dopiero czas pokaże, czy zapoczątkowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną proces rewitalizacji okaże się sukcesem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • chordad
  02.06.2015 18:36
  a tam zostało jeszcze cokolwiek do uratowania i zmodernizowania?
  czy wszystkim zajęli się już złomiarze i całość wygląda np tak, jak na tych zdjęciach (pierwsze lepsze wygooglane z sieci)?:
  http://www.maziarz.pl/o/galeria/38/Opuszczona_Stocznia_Gdanska/

  swoją drogą ciekawe, że nagle okazało się, że Minister Skarbu jednak coś robi...
  doceń 0
 • Jan76
  02.06.2015 18:53
  Jako że nie wszyscy zrobili odpowiednie wpisy na #Żądam od Bronka teraz czas na nową akcję #Żądam od PO lub #Żądam od Ewy
  Była już obwodnica od Bronka teraz będzie Stocznia od Ewy. FANTASTYCZNIE
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama