Nowy numer 39/2022 Archiwum

Katamaran Noego

Ponad 350 dzieci uczestniczyło 1 czerwca w dorocznym Rejsie im. Macieja Płażyńskiego, organizowanym przez gdańską Caritas.

- To już 22. rejs katamaranem z Gdańska do Sopotu, który odbywa się z okazji Dnia Dziecka - mówi ks. Piotr Brzozowski z gdańskiej Caritas. - Jego pomysłodawcą i inicjatorem był marszałek Maciej Płażyński. Po katastrofie smoleńskiej organizację imprezy przejęła Caritas. Od tego też czasu rejs nazywany jest jego imieniem - wyjaśnia.

Już przed godz. 10 uczestnicy rejsu zgromadzili się w bazylice Mariackiej, by tam modlić się w intencji dzieci, o dobrą pogodę podczas imprezy oraz w intencji śp. Macieja Płażyńskiego. Wśród obecnych znaleźli się bp Wiesław Szlachetka, Elżbieta Płażynska, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, oraz Jerzy Latała, prezes Żeglugi Gdańskiej.

Po modlitwach kolorowy pochód wyruszył z bazyliki, aby przy wtórze bębnów dotrzeć do gdańskiej przystani. Tam uczestnicy wsiedli na pokład pływającego w barwach Żeglugi Gdańskiej katamaranu "Onyx". Myślą przewodnią tegorocznej imprezy była biblijna arka Noego. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali opiekunowie przebrani w profesjonalne kostiumy teatralne. Ich stroje nawiązywały do ocalonych przez Noego zwierząt. Można było dostrzec wśród nich ośmiornicę, biedronkę czy małpę.

Katamaran Noego   W oczekiwaniu na zaokrętowanie ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Imprezie towarzyszyły liczne konkursy i zabawy. Należały do nich chociażby malowanie twarzy czy wiązanie żeglarskich węzłów. Szczególnie wiele radości dostarczyły dzieciom próby przytwierdzenia ogona osłu, którego to wyczynu należało dokonać z zawiązanymi oczami. Dodatkową trudność stanowiło to, że konkurencja odbywała się na pokładzie statku, kołyszącego się na falach Zatoki Gdańskiej. Dzieci, które zaliczyły wszystkie zadania, mogły wziąć udział w losowaniu podwójnych zaproszeń na spektakl filmowy w jednym z gdańskich kin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama