Nowy numer 4/2023 Archiwum

Zamkną lotnisko w Gdańsku

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy będzie zamknięty od północy z 12 na 13 czerwca (piątek/sobota) do godz. 5 rano 15 czerwca (poniedziałek) z powodu montażu systemu ILS CAT II, który umożliwi samolotom lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych.

Gdański port lotniczy poinformował pasażerów, że od 13 do 15 czerwca samoloty nie będą startowały ani lądowały w Gdańsku-Rębiechowie. Przewoźnicy, którzy latają z Gdańska, otrzymali informację o zamknięciu lotniska już w sierpniu ubiegłego roku, w związku z czym przygotowali się.

Ryanair, LOT, Lufthansa, SAS, Air Berlin, Norwegian, Finnair i CSA Czech Airlines zrezygnowały z lotów w tym czasie. Natomiast węgierski Wizzair przekieruje 44 rejsy do Bydgoszczy. W związku z zaistniałą sytuacją między lotniskami w Gdańsku i Bydgoszczy będą kursowały darmowe autobusy dowożące pasażerów.

Zamknięcie lotniska spowodowane jest koniecznością przeprowadzenia ostatniego etapu modernizacji drogi startowej. W planie prac budowlanych przewidziano: wyrównanie profilu drogi startowej i dostosowanie go do nowych przepisów oraz wyposażenie drogi w specjalne lampy, które umożliwią podniesienie kategorii podejścia ILS do poziomu II.

ILS (z ang. Instrument Landing System) to radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widzialności, np. w gęstej mgle. Występuje w trzech klasach, które wpływają na kategorię lotniska. W Gdańsku niedługo zacznie działać system ILS CAT II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama