Nowy numer 5/2023 Archiwum

Na cztery ręce

- Wszystkie utwory wykonane zostały na cztery ręce. Jest to forma, do której sięgają najwięksi pianiści - mówi Anna Sawicka, współorganizatorka wydarzenia i wiolonczelistka.

W Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku 6 czerwca odbył się wyjątkowy koncert fortepianowy w wykonaniu Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i Bogumiły Weretki-Bajdor. Program wypełniły m.in. utwory Maurycego Moszkowskiego i Siergieja Rachmaninowa.

- Dobór utworów i kompozytorów nie jest przypadkowy, wpisuje się w ideę Centrum Ekumenicznego w Oliwie. Rachmaninow był Rosjaninem wyznania prawosławnego, a Moszkowski najprawdopodobniej Polakiem żydowskiego pochodzenia - informuje A. Sawicka.

Koncerty u sióstr brygidek już od ponad roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności i artystów z Polski i zagranicy. Oprócz występów typowo rozrywkowych w ramach cyklu odbywają się koncerty o tematyce historycznej i patriotycznej dotyczące m.in. powstania warszawskiego, zbrodni katyńskiej, Konstytucji 3 Maja. Przedstawiane są także ważne dla Polski i Pomorza postaci, m.in. św. Jan Paweł II, Oskar Kolberg, ks. Hilary Jastak czy ks. Henryk Jankowski.

Koncerty u sióstr brygidek odbywają się pod patronatem honorowym abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny". Wstęp jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama