Sprzedawała auta, teraz pokieruje POLSĄ

Dyrektorem biura organizacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej została Katarzyna Tylingo-Chmielewska z Gdańska. Poprzednio zajmowała się sprzedażą samochodów.

Kancelaria Premiera ujawniła kandydata wybranego na stanowisko dyrektora biura organizacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej. Wybór padł na Katarzynę Tylingo-Chmielewską, która, jak możemy przeczytać w uzasadnieniu: "daje gwarancję wykonywania obowiązków służbowych na najwyższym poziomie".

Katarzyna Tylingo-Chmielewska z wykształcenia jest klimatologiem. Ma 42 lata i dotąd zajmowała kierownicze stanowisko w handlu. Przed pracą w Polskiej Agencji Kosmicznej była szefową sprzedaży dilera Opla w Gdańsku.

Rekrutacji od początku towarzyszyły kontrowersje. 31 marca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zamieściła ogłoszenie o naborze na stanowisko dyrektora organizacyjnego POLSY, dając czas na zgłoszenia kandydatów do 3 kwietnia.

Tak krótki termin składania ofert prawdopodobnie wykluczył większą konkurencję. Choć liczba wejść na stronę z ogłoszeniem wynosiła kilka tysięcy, do konkursu zgłosiło się zaledwie dwóch kandydatów. Najprawdopodobniej byłoby ich więcej, ponieważ wymogi nie były wysokie. Kandydat musiał m.in. umieć zarządzać zespołem oraz działać w stresie.

Przypomnijmy, że Polska Agencja Kosmiczna ma swoją siedzibę w gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Agencja ma koordynować działania sektora kosmicznego, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, tworzyć własne laboratoria i upowszechniać wiedzę. POLSA będzie realizowała również zadania w zakresie badań techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej oraz ich zastosowania dla celów gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych. Polska ma specjalizować się w budowie małych satelitów i instrumentów do obserwacji Ziemi.

Agencja wspierać będzie też już trwające prace nad projektami na Pomorzu. Wśród nich jest m.in. budowa największego w Europie radioteleskopu, która pochłonie od 350 do 400 mln zł. Instalacja powstaje siłami dziewięciu ośrodków naukowych i uczelni technicznych w Polsce, w tym Politechniki Gdańskiej.

Tegoroczny budżet Polskiej Agencji Kosmicznej wyniesie 10 mln zł. Wcześniej planowano przyznać agencji 30 mln zł, ale decyzją Senatu kwota ta została zmniejszona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..