Nowy numer 33/2022 Archiwum

Cztery odnowione linie

Ponad 400 mln zł z unijnych funduszy zostanie przeznaczonych na rewitalizację czterech odcinków linii kolejowych na Pomorzu. List intencyjny w tej sprawie podpisali we wtorek Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, i Andrzej Filip Wojciechowicz, wiceprezes zarządu PKP PLK SA.

Modernizacją objęte zostaną trasy: Lębork-Łeba, Lipusz-Kościerzyna oraz odcinki łączące województwo z Ustką (przez Słupsk) i Kwidzynem (przez Malbork). Decyzja ma poprawić mieszkańcom miejscowości położonych dalej od trójmiejskiej aglomeracji dostęp do rynków pracy, skrócić czas oraz poprawić bezpieczeństwo podróży. Jak stwierdził M. Struk, podpisanie listu intencyjnego ma wyraźnie wskazać, na co zostaną wydane pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, które przeznaczone są na infrastrukturę kolejową.

- Władze województwa pomorskiego stawiają na transport kolejowy - mówił M. Struk. Jak wyjaśniał, transport publiczny musi stać się w województwie pomorskim alternatywą dla indywidualnej komunikacji samochodowej. Według marszałka, za decyzją taką przemawiają względy ekologiczne. Poprawa jakości przewozu pasażerów wydaje już owoce w postaci wzrostu liczby podróżnych korzystających z transportu kolejowego na głównych liniach komunikacyjnych województwa.

Jak podkreślał reprezentujący Polskie Linie Kolejowe A.F. Wojciechowski, firma od 2010 roku wydała na modernizację infrastruktury kolejowej ponad 5 mld zł. W tym czasie działania objęły m.in. prace nad usprawnieniem połączenia Trójmiasta z Warszawą oraz poprawę dostępu do portów w Gdyni i Gdańsku. Zaznaczał także, że PKP PLK są jednym z największych pracodawców w regionie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama